
Xiaomi je postao etablirano ime među korisnicima pametnih telefona u tržištima slabije platežne moći. Razlog dobre prihvaćenosti kupaca su korektne cijene u skladu s onim što mogu platiti, dobre specifikacije i oku ugodan izgled. No sve više kupaca ima ozbiljne pritužbe na kvalitetu.
Xiaomi je imao prilično odgovoran odnos prema kvaliteti proizvoda u periodu uspona. Kako su prodaja i interes kupaca rasli, kontrola kvalitete proizvoda počela je padati u drugi plan. Čak su se upustili u lažno oglašavanje specifikacija.
Sve je počelo plasiranjem na tržište Redmi Note 2 modela u zadnjem kvartalu 2015. godine. Xiaomi je na službenoj web stranici, plakatima i ostalim promotivnim materijalima oglašavao tvrtku Sharp kao proizvođača ekrana. Na kraju je otkriveno da ekrane proizvodi kineska tvrtka Pegasus. Bili su upitne kvalitete. Kupci su se žalili na odljepljivanje ili pojavu žutih neugodnih mrlja. Slični incident navodno je napravljen sa Xiaomi Redmi Note 3.
Ali niti drugi Xiaomi modeli nisu ostali imuni na nekvalitetne komponente. Prema pisanju kineskih medija, samo u Kini je prošle godine oko 2 016 vlasnika Xiaomi uređaja pokrenulo pritužbe na kvalitetu China Consumers’ Association (CCA). Najviše su bile vezane za probleme oko ekrana, slušalice za razgovore, prekomjerno zagrijavanje, iznenadni bootloop itd.
Kako u Kini kupci nisu previše lojalni nekom brendu, pad kvalitete proizvoda odrazio se na prodajne rezultate. To potvrđuje analiza poslovanja magazina Fortune. Objavili su da bi upravo uočeni pad kvalitete mogao bit jedan od uzroka slabe prodaje. Dodali bi da je poskupljenje uređaja također odigralo svoju ulogu.
Podsjetimo, Xiaomi je krajem 2015.godine počeo bilježiti pad prodaje. Isto tako prodali su 26 posto manje uređaja u prvom kvartalu 2016. godine u odnosu na isto razdoblje godinu dana ranije. Navodno je pad prodaje nastavljen u ostalim kvartalima. Analitičari smatraju da je to razlog što tvrtka nije željela objaviti prodajne rezultate za 2016. Ipak imamo neke prodajne podatke. Barem za kinesko tržište….
Hoće li Xiaomi opet pridobiti nove fanove u razvijenijim tržištima i samoj Kini, teško je bilo što unaprijed prognozirati.
Xiaomi u 2017. veliki ulog stavlja na tržište Indije
Ali činjenica je da se tvrtka bori padom prodaje i planovi za daljnje globalno širenje u razvijena tržišta su trenutno marginalizirani. Zato ove godine stavljaju veliki ulog u Indiju. Vjeruju da je ključ za oporavak upravo Indijsko tržište. Pripremaju aktivirati drugi proizvodni pogon i otvoriti 20 000 radnih mjesta. IDC je izvijestio da tvrtka u Indiji ima tržišni udio među pametni telefonima od 10,7 posto, malo ispred Lenovo.
Također planiraju povećati tržišni udio u istočnoj Europi (što uključuje Hrvatsku), Rusiji i Vijetnamu.
Ako ste vlasnik nekog od Xiaomi uređaja, jeste li i koliko zadovoljni kvalitetom uređaja? Ostavite nam komentare.
The post Xiaomi slabljenjem kvalitete uređaja ima za posljedicu pad prodaje – kažu analitičari appeared first on Preporucamo.com.