Quantcast
Channel: Mobiteli – Preporucamo.com
Viewing all 4237 articles
Browse latest View live

TCL Plex predstavljen na IFA sajmu u Berlinu

$
0
0

Prvo što nas je zanimalo prilikom svjetske premijere prvog TCL pametnog telefona Plex su tri stražnje kamere. Glavna kamera od 48 megapiksela koristi Sonyjev senzor IMX582, druga je širokokutna od 16 megapiksela koja lovi kut do 123°, a treća od 2 megapiksela služi snimanju slow motion snimaka pri 960 sličica u sekundi, ali i kao podrška pri noćnom snimanju. Prema viđenom u Berlinu, TCL Plex se ima s čime pohvaliti.

U listopadu kreće prodaja tako da će cijena za TCL Plex biti 329 eura, a za te novce dobit ćete i prednju kameru od 24 megapiksela, 6,53-inčni fullHD+ ekran s rupicom za selfie kameru. Inače, priliko rada sa stražnjom kamerom na ekranu se može odabrati način da se prikazuje sve što tri kamere snimaju u tom trenutku te tako odabrati željeni kadar.

Ugrađeno je 6 GB radne memorije, interna memorija je 128 GB (UFS 2.1), a memorija se putem microSD kartica može proširiti za dodatnih 256 GB. Ukupno je korisniku za njegove sadržaje dostupno 109 + 256 GB = 365 GB.

Unutar staklenog kućišta izrađenog izuzetno kvalitetno, uz dobru ergonomiju, ističemo bateriju kapaciteta 3820 mAh uz podržano brzo punjenje (Quick Charge 3.0) tako da će se za 32 minute baterija napuniti do 50 posto kapaciteta, a za sat i 45 minuta bit će potpuno puna.

TCL Plex pokreće Snapdragon 675 s osam procesorskih jezgri (2x 2 GHz + 6x 1,7 GHz), podržano je istovremeno spajanje do četiri uređaja preko Super Bluetootha, ugrađen je FM radio, 3,5-milimetarski jack za slušalice, a telefon radi istovremeno s dvije SIM kartice. Instaliran je Android 9, a stići će i nadogradnja na Android 10.

U Berlinu smo nakon premijere i isprobali novi TCL Plex

Objava TCL Plex predstavljen na IFA sajmu u Berlinu pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.


Huawei HarmonyOS stiže u P40?

$
0
0

Na uobičajenom Q&A panelu nakon IFA presice Huaweiev CEO Consumer Business grupacije Richard Yu je izjavio da će budući flagship P40 koristiti Harmony OS ako tvrtka neće dobiti pristup Google ovim mobilnim servisima.

“Huawei ima izvrsnu suradnju s Google om, ali američka vlada nas je stavila na Entity listu što nam onemogućava pristup Google Mobile Services za buduće mobitele. Ako se to ne promijeni, krenut ćemo s vlastitim HarmonyOS i HarmonyOS Mobile Services” kaže Richard Yu.

“Harmony OS je spreman za korištenje na smartfonima, ali smo odlučili da ga ne koristimo. No Huawei P40 obitelj će ga koristiti ako se stvari ne promijene”.

Ovo je prva izjava Huaweia gdje navode da je HarmonyOS spreman za mobitele.

Prisjetimo se, tvrtka razvija svoj operativni sustav od 2012. i očito jest da su sada ubacili u petu brzinu i završili ga prije roka.

Da nema Trumpa vjerojatno bi smo prve HarmonyOS mobitele vidjeli tek za par godina, i to prvo u jeftinijim modelima.

Kao i uvijek, ključ uspjeha će biti u aplikacijama. Osobno, radujem se razbijanju dopola Android – iOS.

Isto tako, nema sumnje da će Huawei napraviti posebno privlačan P40 da bi kompenzirao izostanak Androida…

Objava Huawei HarmonyOS stiže u P40? pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Apple predstavio iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max

$
0
0

Nije li vrijeme da Apple napusti trogodišnji ciklus reciklaže istog dizajna? Da nema – kontroverznog – četvrtastog otoka s kamerama, nitko ne bi znao da je ovo novi iPhone 11.

Tu je i dalje notch te manje više identična kućišta kao i u 2018., koja su pak ista kao i u iPhone X modelu iz 2017. godini… I onda se čude da im prodaja konstantno pada :-).

Cijena? iPhone 11 kreće od 699 dolara (bez poreza), baterija mu je izdržljivija, dobio je širokokutnu kameru i brži procesor. No tu je i dalje LCD ekran niske rezolucije i općenito za klasu lošije kućište.

Pravi iPhone je 11 Pro i 11 Pro Max s tri stražnje kamere, daleko boljim i oštrijim OLED ekranom, boljim kućištem s okvirom od nehrđajućeg čelika. To je nemjerljivo bolje od aluminijskih legura, i da, da, itekako se osjeti razlika u ruci.

Tu je i nova matirana površina – nove iPhone će biti jako ugodno držati u ruci.

Dojam nakon odgledanog predstavljanja je meh – ovo je puko hvatanje priključka. Novi iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max nemaju niti jednu killer mogućnost. Osim Face ID-a koji je i dalje super. No tako je već 3 godine.

Bionic A13 čipset

Kao i uvijek, iPhone je kralj performansi. Tek su danas Androidi stigli blizu A12 čipseta (GPU je i dalje najbolji) a novi iPhne 11 dobiva Bionic A13, pa se igra lovice nastavlja. Posebno kod grafike: A13 Bionic je zvijer, brži je cca 20% i kod CPU i kod GPU, uz do 40% nižu potrošnju struje.

Napravljen je u 7 nm EUV proizvodnom procesu (kao i Exynos 9825 i Kirin 990) i sastoji se od 8.5 milijardi tranzistora.

No realno, ako se ne igrate iPhone već dvije generacije radi superbrzo i potpuno glatko. No bolju autonomiju baterije ćete itekako osjetiti: Apple se hvali s 4 (11 Pro) i 5 sati (11 Pro Max) duljim trajanjem baterije u odnosu na prethodnika.

To je postignuto štedljivijim ekranom (-20%) te posebno, zahvaljujući štedljivosti A13 čipseta.

Kamere

iPhone 11 ima dvije kamere, 12 MP F1.8 27 mm glavnu (ista je u sva tri nova iPhonea) te širokokutnu, koja snima 120 stupnjeva (također, ista je u sva tri mobitela).

Night Mode je napokon stigao i u iPhone, vidjet ćemo kako radi. Glede kamera, ne vidim ništa posebno – ovo je tek hvatanje priključka s konkurencijom (ne i Huaweiem koji je ispred svih…).

Štoviše, tek će s naknadnom softverskom nadogradnjom kamera početi koristiti Neural Engine (AI) za poboljšanje fotografija.

Tada će napraviti 9 fotografija, analizirati ih i spojiti u jednu, izvrsne kvalitete (za low light uvjete). iPhone 11 Pro će i prije okidanja snimati 4 fotografije, nakon okidanja snima jednu s ekspozicijom od sekunde te još tri povrh toga, pa sve spaja uz pomoć AI u jednu, najbolje kvalitete.

Ako vam to zvuči poznato, Huawei sličnu stvar radi već tri generacije, no ovo je ipak novi hardver i rezultati bi mogli biti jako dobri.

Baterija

Kao i uvijek, Apple krije kapacitet baterije. Hvale se boljim trajanjem – 4 ili 5 sati dulje od prethodnika, a super je i što je priloženi punjač napokon normalan, tj. brz. Sada ima snagu od 18 W i cca tri puta je snažniji od prijašnjeg (5 W).

Što reći za kraj? Novi Apple 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max donose uzbudljive performanse. Ekrani su im apsolutno vrhunski, kućišta nemaju konkurenciju (oboje vrijedi za 11 Pro i 11 Pro Max) a lako je moguće i da je zvuk iz zvučnika najbolji na tržištu.

Novi iPhonei 11 će sigurno biti najbrži, Face ID je nemjerljivo bolji od čitača otiska prstiju u ekranima a i baterija je poboljšana. Dakle da, ovo su jako dobri mobiteli po svim parametrima. Inovativnost, nove must have mogućnosti? Nema ih niti u tragovima.

Objava Apple predstavio iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Pogledajte kako radi Dual Screen na LG G8X ThinQ

$
0
0

LG je za predstavljanje novog modela G8X ThinQ odabrao IFA sajam u Berlinu, jedan od najvećih sajmova potrošačke elektronike. Uz 6,4 inčni ekran moguće je funkcionalnost proširiti na dodatni ekran dijagonale također od 6,4 inča.

Kod LG-ja G8X ThinQ sa 6 GB RAM-a posebno je zanimljiv Dual Screen koji smo i isprobali. Pogledajte kako izgledaju dva ekrana od 6,4 inča kad se na njima koristi pisanje poruka, igranje igara, surfanje internetom.

Objava Pogledajte kako radi Dual Screen na LG G8X ThinQ pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Opa! iPhone 11 Pro roni do 4 metra i snima 4K@120 FPS video

$
0
0

Glavne novosti novih iPhonea 11 Pro i 11 Pro Max smo objavili jučer no neke cool stvari su tek sada poznate.

Primjerice, poboljšanja na kameri. iPhone 11 – svi modeli – imaju 12 MP kameru s boljim fokusiranjem koje je sada na razini Samsungovog (najbržeg u klasi) zahvaljujući Focus Pixel tehnologiji.

Naime, do sada su iPhonei imali 15% piksela na glavnom senzoru sposobne za fokusiranje, što se vidjelo po povremenom gubitku fokusa i traženju istog posebno kod snimanja videa.

Sada svih 12 milijuna piksela glavnog senzora služi i za fokusiranje. Drugim riječima, video će sada uvijek biti u fokusu, bez obzira na kadar i kretanje po kadru.

Fino, no to Samsung radi već dvije godine. Veća stvar jest “Extended Dynamic Range“. Iza potpuno neimpresivnog naziva krije se najuzbudljivija stvar koju sam čuo u video snimanju na mobitelima zadnjih nekoliko godina.

Naime, zahvaljujući vrlo brzom senzoru kamere te snažnom ISP / Neural Engine A13 Bionic čipseta iPhone 11 može snimati video u 4K rezoluciji sa 120 sličica u sekundi!

Snimljeni video će i dalje imati 4K@60 FPS-a (što još uvijek nemaju svi flagship mobiteli…) noi njegova kvaliteta će biti daleko bolja.

iPhone 11 radi svojevrsni image stacking kod snimanja videa: napravi jedan kadar duge i jedan kratke ekspozicije, što se onda u realnom vremenu spaja u jednu sliku boljih detalja, kontrasta, boja i ekspozicije.

Neural Engine dodatno optimizira kadar prema prepoznatim scenama unutar samog kadra. Primjerice, izdvojit će osobu, poboljšati boje i smanjiti šum na pozadinskom nebu ili okolišu.

Sve se događa automatski i u realnom vremenu! Zvuči sjajno a s obzirom da je i do sada iPhone bio u samom vrhu po kvaliteti video snimanja, sasvim je jasno – ako snimate mnogo videa, iPhone 11 nema konkurencije.

A nema konkurencije niti po vodootpornosti. U čemu je caka, pa svim se deklariraju kao IP68? U tom što ne postoji neki bolji standard, tipa IP69 ili slično. IP68 znači da mobitel može biti uronjen u slatku vodu do pola sata, do 1.5 metara dubine.

iPhone 11 “vulgaris”, s LCD ekranom niske rezolucije je deklariran na uron do 2 metra do pola sata, a iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max izdrže zaron do 4 metra dubine, do pola sata.

To svjedoči kvaliteti izrade i nepropusnih membrana – nitko drugi to ne prati, kao što uostalom nitko drugi i dalje ne radi mobitele s okvirima od kirurškog nehrđajućeg čelika.

Iako je Samsung na predstavljanju Notea 10 to tvrdio – na službenim stranicama i videu – to su brzo povukli, jer i Note 10 / 10+ ima obični aluminijski okvir. I znate što? Razlika se osjeti…

Dakle da, iPhone 11 Pro izgleda kao i prethodnik s prednje strane, ne donosi ništa posebno osim predvidljivo najbolje kvalitete videa ikada u mobitelu (ok, i A13 je najbrži čipset ikada, ali to vrijedi za svaku generaciju iPhonea). Ali sasvim je jasno da su standardi kvalitete izrada i materijala iznad svih konkurenata. Kad se podvuče crta razočarava izostanak inovacija, ali iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max su i dalje vraški dobri mobiteli

Objava Opa! iPhone 11 Pro roni do 4 metra i snima 4K@120 FPS video pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

iPhone 11 Pro Night Mode izgleda impresivno

$
0
0

Night Mode je izumio Huawei, a do danas su ga prigrlili praktično svi brandovi. A sada napokon, i Apple. Novi iPhone će raditi izvrsne fotografije iako ima i dalje mali, 1/2.55″ senzor – kao i Samsung te Google Pixel. No sada napokon iPhone hvata priključak, a možda će i prednjačiti u low light fotografijama.

Bolje ikad nego nikada, posebno ako će rezultati biti vrhunski. A izgleda da hoće, može se dogoditi da učenik nadmaši učitelja, barem u klasi 1/2.55″ senzora.

Apple je za svoj A13 Bionic čipset pripremio Neural Unit (AI) sposoban napraviti 1000 milijardi operacija u sekundi (!), koji će udružiti snage s ISP (Image Signal Processor) čipom i poboljšati postojeći image stacking i night model.

Deep Fusion tehnologija nije Night Mode, da odmah raščistimo. Deep Fusion snima 9 fotografija uključujući jednu dulje ekspozicije. Klasični image stacking današnjice bi ih spojio u jednu i napravio neki presjek, uz mala poboljšanja.

No Deep Fusion koristi super sposoban AI i ISP te na razini piksela obrađuje sve fotografije što će donijeti, kaže Apple, oštrinu na razini piksela usporedivu s DSLR fotoaparatima, nisku razinu šuma, izvrsne boje, kontrast i ekspoziciju.

I izgleda da ne pretjeruju previše. OnLeaks je objavio fotografije snimljene po noći, s iPhoneom 11 Pro i isti kadar snimljen s iPhoneom X. Naravno, iPhone X je banana u mraku – prava usporedba bi bila sa Samsungom, Google Pixelom i Huawei P30 Pro mobitelima, no za to ćemo pričekati test iPhonea 11 Pro.

iPhone X

Isti kadar, snimljen s iPhoneom 11 Pro, koji je upalio Night Mode. Nažalost, iPhone ne dozvoljava paljenje Night Modea po želji, sve se odvija automatski.

iPhone 11 Pro Night Mode

Ovo ne izgleda loše, zar ne? Ako ništa drugo, Apple je uhvatio priključak u low light fotografijama, ako već ne prednjači.

Bilo bi lijepo da Apple izdvoji Night Mode i dozvoli njegovu uporabu po želji. Prisjetimo se, Samsung S10 je isprva također imao automatski night mode, kasnije su ga izdvojili…

izvor

Objava iPhone 11 Pro Night Mode izgleda impresivno pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

iPhone 11 Pro rasturio GeekBench i Antutu

$
0
0

A13 Bionic je 7 nm EUV čipset s naprednom arhitekturom koji štedi do 40% struje u odnosu na 12 Bionic, te ostvaruje 20-ak posto bolje rezultate u CPU i GPU testovima, kaže Apple.

Ima 8.5 milijuna tranzistora, vrhunski ISP za obradu fotografija i AI čip koji može odvrtjeti 1000 milijardi operacija u sekundi (!).

Apple se nije šalio. Prvi testovi iPhone 11 Pro mobitela pokazali su izvrsne rezultate na GeekBench 4 i Antutu V7 testovima.

Iako se radi o manjem iPhoneu Pro modelu, za kojeg je očekivati slabije hlađenje zbog malog kućišta, A13 Bionic to nadoknađuje slabim zagrijavanjem. To također ne iznenađuje. A13 Bionic ima jedinstveno upravljanje naponom koji može napajati samo pojedine dijelove procesora, po potrebi.

GeekBench 4 je razotkrio i skromih 4 GB RAM-a.

Iphone 11 Pro Geekbench & Antutu

  • GeekBench 4 Single Core test: 5.472
  • GeekBench 4 Multi Core test: 13.769
  • Antutu V7: 462.000

Za uspredbu, Samsung Note10+ s novim Exynosom 9825 odvrti 4258 i 10125 na GeekBenchu 4, te oko 352.000 bodova na Antutu V7.

Izvrsni rezultati. Sada ostaje samo vidjeti kako radi Night Mode, Deep Fusion i video snimanje na novim iPhoneima.

Objava iPhone 11 Pro rasturio GeekBench i Antutu pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

iPhone 11 u preorderu od 6719 kn

$
0
0

iPhone 11 stiže zaista brzo – za tjedan dana, 20.9. Ako vas zanima iPhone u bilo kojoj varijanti, isplati ga se prednaručiti jer dobivate bolju cijenu i poklon u vidu godine dana osiguranja od loma stakla / ekrana.

Cijene? Očekivano visoke. Dodatno, bilo bi lijepo da više ne postoji 64 GB varijanta, no iPhone će uvijek biti skuplji od konkurencije.

Nove kamere, izuzetan A13 Bionic čipset, poboljšana autonomija baterije, vrhunski OLED ekrani, rekordna vodootpornost (2 m ili 4 m za iPhone 11 Pro i Pro Max modele). Kvaliteta izrade i kućišta nema konkurenciju; i dalje samo i jedni iPhone radi okvire od nehrđajućeg čelika.

iOS ima svojih prednosti u vidu sigurnosti i dizajna, nadogradnje su munjevite i zagarantirane sljedećih 4- 5- godina što ne postoji kod Android konkurenata.

Nedostatak inovacija u iPhone 11? Evidentan je, ali isto tako je jasno da je iPhone – Pro i Pro Max – izvrstan uređaj po svim kriterijima.

iPhone 11 kreće s cijenama od spomenutih 6719 kn.

iPhone Pro ima cijenu od 9568 kn

Očekivano, najskuplji je iPhone Pro Max s cijenom od 10529 kn

Skupo, da… no iPhone je bio i ostao statusni simbol, pa tko voli…

Objava iPhone 11 u preorderu od 6719 kn pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.


Službeni renderi Huawei Mate 30, Mate 30 Pro, Mate 30 Lite i Porsche Design

$
0
0

Huawei Mate 30, Lite, Pro i Porsche Design izgledaju raspoznatljivo i jako dobro – no, o ukusima se ne raspravlja. Više nas zanima što će biti ispod haube a ovoga puta, zahvaljujući Trumpu, i običan Googleov softver je dio glasina.

Zasigurno ste vidjeli click bait naslove tipa Mate 30 neće imati Google aplikacije. To će sasvim sigurno odbiti dio korisnika; pa, bez Googlea se ne može, zar ne?

No to je samo dio istine. Kako sada stvari stoje, Huawei Mate 30 obitelj će imati Google Android AOSP (open source) inačicu a aplikacije poput Google Gmaila, Youtube, Maps, Facebook, Instagram neće biti predinstalirane.

Naglasak je na neće biti predinstalirane. Ali ćete ih moći sami instalirati. Osobno, radujem se tome: gomilu Google aplikacija nikada ne koristim a ne mogu ih deinstalirati, tek onemogućiti.

Ovako ću si instalirati što mi treba. Realno, htio bih da to vrijedi za sve mobitele, ne samo za Mate 30… Rezultat će biti čišći i brži operativni sustav.

Huawei Mate 30 RS Porsche Design

Huawei nastavlja suradnju s Porsche Designom koji će dizajnirati ekskluzivni top model. Ovo što gledamo jest prava koža, a hardverski će biti manje više isti kao i najkapacitetnija inačica Mate 30 Pro modela.

Isplati li se? Ne, barem ako se praksa da je cijena gotovo dvostruko više od Pro modela ne promijeni. Želimo li ga? Da, naravno :-).

Pogonit će ga Kirin 990, imat će 90 Hz ekran, UFS 3.0 memoriju te Leica SuperSensing Quad stražnje kamere. Glavna će imati king size veliki 40 MP 1/1.5″ senzor, širokokutna također rekordni 40 MP 1/1.7″ senzor a zum kamera će vjerojatno biti ista kao i na P30 Pro, s 5X optičkim zumom i 8 MP senzorom.

Tu je i ToF kamera, 12 GB RAM-a i 512 GB za pohranu a postojat će u 4G i 5G inačici. Ove specifikacije će krasiti i Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro

Tzv. waterfall ekran pada pod kutem od 88 stupnjeva i čini nevidiljivima bočne okvire. Zanimljivost – dok Samsung svake godine smanjuje zakrivljenost svojih mobitela, Huawei je otišao u suprotnom smjeru.

Izgleda dobro, za očekivati je i da će se softver nositi sa slučajnim pritiscima. U kombinaciji s okruglom stražnjom stranom, može se reći da Huawei Mate 30 Pro izgleda različito – ali na dobar način.

Još samo da nema veliki notch (koji je ipak manji nego na Mate 20 Pro). No to mu opraštamo, u njemu je smještena IC tehnologija prepoznavanja lica. Koja je radila izvrsno na Mate 20 Pro, a za 30-ku je dodatno poboljšana.

Okrugli otok za kamere izgleda jako dobro, podsjeća na klasične fotoaparate i po meni je daleko atraktivnije rješenje od ružnjikavih iPhonea 11

Hardverski, pogledajte specifikacije Porsche Design modela. Bit će to najnapredniji Android mobitel na tržištu, sa sasvim sigurno najboljim kamerama.

Huawei Mate 30

Zanimljivi model niže cijene, ali s manjim notchem (nema IC prepoznavanje lica) i ravnim OLED ekranom. Također ima tri stražnje kamere, ali vjerojatno s klasičnijim senzorima.

Pokretat će ga Kirin 990 4G i Kirin 990 5G.

Huawei Mate 30 Lite

Ovo je zapravo Nova 5i Pro za zapadno tržište.

Ima atraktivnu rupicu za ekran u 6.3″ IPS LCD ekranu, izvrstan Kirin 810 i četiri kamere u sljedećoj konfiguraciji:

  • 48 MP Sony IMX586 glavna kamera
  • 8 MP ultra široka kamera
  • 2 MP makro kamera
  • 2 MP senzor dubine

Tu je i velika 4000 mAh baterija.

Ostaje nam još tri dana do predstavljanja, da vidimo ima li Mate 30 obitelj još koji adut u rukavu ili već sve znamo 🙂

Objava Službeni renderi Huawei Mate 30, Mate 30 Pro, Mate 30 Lite i Porsche Design pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Huawei Mate 30 Pro unboxing video

$
0
0

Huawei Mate 30 obitelj bit će predstavljena 19.9. no prema nekim današnjim glasinama možda ne stiže uopće? Problematika s izostankom predinstaliranih Google aplikacija dovela je do glasine da Huawei možda niti neće prodavati Mate 30 u Europi.

Iako je naknadna instalacija Google aplikacija jednostavna (osobno i poželjna, napokon ću moći birati što želim od Googlea, koji  također predinstalira dosta bloatwarea) pitanje je smije li to i kako Huawei oglašavati. Ako i smije, ne zvuči dobro za imidž tvrtke…

No s obzirom na EU predstavljanje, ova glasina je malo vjerojatna.

HarmonyOS izgleda još nije spreman za prime time u flagship mobitelu, za to treba pričekati P40 i proljeće 2020.

Ono što je sigurno: Huawei Mate 30 Pro će biti najnapredniji Android mobitel današnjice s najboljim čipsetom, baterijom i posebice kamerama. Kako izgleda, pogledajte u unboxing videu:

Huawei Mate 30 Pro će imati Dual Main Leica Cine Quad kamere (40MP Cine kameru (širokokutnu s velikim 1/1.7″ senzorom, 40MP SuperSensing kameru glavnu s još većim 1/1.5″ te 8MP telefoto kameru, Tu je i ToF kamera za mjerenje dubine.

Mate 30 Pro pokreće Kirin 990 procesor, ima bateriju kapaciteta 4500 mAh koja podržava 40 W žičano i 27 W bežično punjenje.

Dolazit će s predinstaliranim EMUI 10 sučeljem povrh Androida 10. Mate 30 Pro imat će waterfall zaslon s bokovima od 88 stupnjeva a 3D skeniranje lica je smješteno u notchu na vrhu.

Kako vam se sviđa Huawei Mate 30 Pro i Mate 30?

Predstavljanje nove Huawei Mate 30 obitelji možete gledati u četvrtak, u 14 sati, na donjem linku:

Objava Huawei Mate 30 Pro unboxing video pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

DxOMark od sada mjeri široku kameru i noćni mod

$
0
0

DxOMark je najpoznatiji tester kamera na mobitelima, pa se njihovim rezultatima proizvođači često hvale i na samim prezentacijama novih mobitela.

No niti jedna druga ocjena nije toliko kontroverzna i toliko u suprotnosti s rezultatima velike većine drugih recenzenata, uključujući i moju malenkost. Ponekad zaista vrijeđaju zdrav razum.

Krenimo od nove metodologije – je li slučajno što se od sada mjeri i širokokutna kamera te noćni mod fotografiranja kad je stigao iPhone s tim opcijama, nakon par godina zanemarivanja Androida? Skeptici bi rekli, Apple im je platio da to dodaju u ocjenjivanje. No zapravo, nije niti važno, dobro je da sad mjere i ova bitna područja.

Ono što je problematično jest sustav ocjenjivanja. Pogledajmo kako dobivaju ocjene. Na prvi pogled, sve izgleda dobro: ocjenjuju ekspoziciju, boje, detalje, šum…

U čemu je problem? U mjerenju gomile bezveznih parametara i utapanju bitnih u prosjeku. Fotografiraju s upaljenom bljeskalicom, s bljeskalicom na automatici, s ugašenom bljeskalicom i s noćnim modom.

Bljeskalica, really? Koga briga? Pa ona lovi do 2 metra. Koliko fotografija napravite s bljeskalicom, a koliko bez? Osobno, palim je samo i jedino kad je koristim kao flashlight…

Kako znam da im sustav ne valja? Pa pogledajte tablicu:

Prisjetimo se, DxOMark je godinama svrstavao Sony Xperia mobitele na vrh,  u vrijeme dok su imali uvjerljivo najslabiju kameru na tržištu. Ili, novij iprimjer – visoka ocjena Mi9 i OnePlus 7 Pro.

Za potonji je i njihov CEO, nakon nekoliko velikih nadogradnji softvera, izjavio da nisu baš zadovoljni s kamerom. A dobili su i gomile pritužbi korisnika…

Ok, vratimo se na tematiku.  Što je s noćnim modom?

Ovo pišem uz P30 Pro i Note10+ na stolu. I ne, neću napraviti još jedan blind test, ili kakav drugi usporedni test kamera, jer nema smisla.

Samsung je dobar po danu, ima super širokokutnu kameru, sviđaju mi se njegove boje, ali 2x zum je premali a low light fotografije mu nisu niti blizu P30 Pro, koji često napravi bolju fotografiju na automatici nego Samsung u noćnom modu.

I sad me DxOMark uvjerava da su to usporedivi mobiteli u low light uvjetima? Ne, nisu. Ima Note 10+ svojih prednosti, to je sveukupno izvrstan mobitel, ali kamere su mu iste kao na S10+.

I za klasu slabije od P30 Pro, sviđalo se to nekome ili ne…

A tu je i video. DxOMark ga mjeri u defaultnim postavkama. Pa se Xiaomi sjetio muci i na Mi9 stavio defaultno 4K video snimanje. Gle čuda, dobio je najvišu video ocjenu jer, tko bi to očekivao, 4K video je nadmašio FullHD videe drugih mobitela…

Dakle da, DxOMark je možda zgodan za hvalisanje, kako vlasnicima mobitela tako i brendovima. No ako želite saznati pravo stanje stvari, svratite na preporučamo. Ili na (praktično) bilo koje druge stranica koje se bave testovima mobitela, zaboravite na DxOMark.

E da, ne morate se truditi ostavljati komentare na njihovim stranicama. Brišu ih brzinom munje :-).

Objava DxOMark od sada mjeri široku kameru i noćni mod pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Ovi Samsung mobiteli dobivaju Android 10

$
0
0

Nadogradnja na novi Android 10 je uvijek dobro došla, jer dobivate najbolji i najsigurniji dostupan OS za vašeg mobilnog ljubimca, s novim mogućnostima i optimizacijama.

Samsungovi mobiteli će dobiti i One UI 2.0, nadogradnju na postojeći One UI. I to prilično brzo.

Naime, Google je odvojio glavni dio OS-a koji se nadograđuje od proizvođačevih ljuski, što znači da će nadogradnje stići brže.

Za sve brandove, ne samo na Samsungove mobitele.

Krenimo od loše vijesti: Samsungovi mobiteli koji vjerojatno neće dobiti Android 10 su  Galaxy A8+, A6s, A8s, A7 2018, A40s, J4 Core, J2 Core, J2 Pro, J7 Prime 2. K

ao što vidimo ima tu i prošlogodišnjih modela srednje klase, pa ova informacija začuđuje. Neugodno…

No vratimo se dobrim stvarima. Ovi Samsungovi mobiteli će dobiti Android 10 nadogradnju:

Galaxy S serija

  • Galaxy S10
  • Galaxy S10+
  • Galaxy S10e
  • Galaxy S9
  • Galaxy S9+

Galaxy Note serija

  • Galaxy Note10
  • Galaxy Note10+
  • Galaxy Note9

Galaxy M serija

  • Galaxy M40
  • Galaxy M30
  • Galaxy M30s
  • Galaxy M20
  • Galaxy M10

Galaxy J serija

  • Galaxy J8
  • Galaxy J6
  • Galaxy J6+
  • Galaxy J4
  • Galaxy J4+
  • Galaxy J7 Duo
  • Galaxy J7 2018
  • Galaxy J5 2018
  • Galaxy J3 2018

Galaxy A serija

  • Galaxy A90 5G
  • Galaxy A80
  • Galaxy A70
  • Galaxy A60
  • Galaxy A50
  • Galaxy A50s
  • Galaxy A40
  • Galaxy A30
  • Galaxy A30s
  • Galaxy A20
  • Galaxy A20e
  • Galaxy A10
  • Galaxy A10s
  • Galaxy A10e
  • Galaxy A9 Pro 2019
  • Galaxy A9
  • Galaxy A7
  • Galaxy A6
  • Galaxy A6+
  • Galaxy A8
  • Galaxy A8 Star Lite
  • Galaxy A9
  • Galaxy A9 Star Lite

Galaxy Tab serija

  • Galaxy Tab S5e
  • Galaxy Tab S4
  • Galaxy Tab A 2019
  • Galaxy Tab A 2018

Ovo je u skladu s politikom nadogradnji od dvije godine. Tako recimo S8 i Note 8 neće dobiti Android 10, jer su sada stari tri godine, iako će ti modeli i dalje dobivati sigurnosne zakrpe. Ponegdje, kao kod popularnog S7 Edge, i dulje od tri godine – Samsung je produžio sigurnosne nadogradnje na četiri godine.

izvor

Objava Ovi Samsung mobiteli dobivaju Android 10 pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Huawei Mate 30 Pro uživo

$
0
0

Vidjeli smo specifikacije, čipset Kirin 990 koji je i javno predstavljen, fotografije i unboxing videe. No sad je vrijeme za pravu stvar – u 14 sati kreće live prezentacija Huawei Mate 30 obitelji u Minhenu.

Prema dostupnim podacima Huawei je na više područja s Mate 30 Pro uspio što niti jednom drugom Android proizvođaču nije – da se znatno odvoji od konkurencije, koja će se izgleda opet igrati hvatanja priključka. Posebno A brandovi.

No tu je i enitity lista, Huawei Mate 30 Pro nema pristup predinstaliranim Google aplikacijama. Stoga će ovo predstavljanje biti izuzetno zanimljivo. Neke glasine kažu, da se Mate 30 obitelj neće pojaviti na Europskom tržištu.

Harmony OS još nije spreman za flagship mobitele, pa bi bila velika šteta da Huawei Mate 30 Pro bude najbolji mobitel na tržištu, kojeg ne možete kupiti…

Predstavljanje pratite na ovom linku. Članak će biti nadopunjavan tijekom predstavljanja

14.040 Kreće.

  • Richard Yu se pohvalio s 26% boljom prodajom smartphonea od 1 – 8 2019. usprkos poteškoćama
  • Mate 20 – 16+ milijuna, P30 17+ milijuna prodanih komada
  • Dizajn – sve što je curilo zadnjih dana je bilo točno, to je to…
  • Huawei Horizon Display – 88 stupnjeva zakrivljenost ekrana, FHD+, DCI-P3, 25% manje plavog svjetla, 18.4 : 9 omjer stranica
  • Mate 30 ima ravan ekran, po ostalome usporediv, ima manji notch
  • Baterije su 4200 i 4500 mAh
  • 0 mm bočni bezeli (zbog zakrivljenog ekrana)
  • notch ima 3D face ID, selfie kameru i gesture senzor, uzak je 27 mm
  • Acoustic Display zvuk
  • Side Touch – nema volume tipki, softverski slider
  • Softverska shutter tipka, za selfie kamere, podesiv
  • Oho, sjajna boja s prijelazom na mat. Dolje je mat, gore glossy
  • Vegan Leather Edition – umjetna koža ugodna u ruci, neslomljiva, i dalje IP68, dostupna 2 boje
  • Kirin 990 5G, prema očekivanjima
  • 23% CPU i GPU, 290% bolje AI performanse, do 60% efikasniaj grafika, 20% brži ERFOS file sistem
  • 21 antena u mobitelu!
  • podržava 8 5G frekvencija
  • dvostruko brži 5G od Samsunga Note 10+ 5G
  • baterija traje 50% dulje od Note 10+ 5G
  • hlađenje s grafinskim filmom
  • 40 W punjenje, 27 W bežično punjenje
  • 3x brže wireless reverzibilno punjenje
  • Kamere, napokon 🙂
  • SuperSensor Camera Array

  • 3x optički zum, 5x hibridni, 10x digitalni
  • glavna kamera 40 MP, F1.8, 27 mm? jel ovo neka greška na prezentaciji? je. Ovo je ultrawide, nije 27 mm…
  • ISO do 204800
  • RYYB senzor, hvata do 40% bolje svjetlo, 1/1.7″
  • makro do 2.5 cm
  • SuperSensing Cine kamera

  • 40 MP, F1.6, OIS, 3D, 406000 ISO (kao P30 Pro)
  • zanimljivo, RGGB senzor za glavnu kameru!
  • 1/1.54″, 3:2 omjer stranica
  • ultraširoka kamera ima sjajne noćne fotografije i HDR+ (oboje očekivano)
  • dubinski senzor poboljšava selfie

  • 4K60FPS video, HDR+, 7680 FPS slow motion video!, ISO51200, real time bokeh, dual OIS + AIS
  • video je 8x sporiji od dosadašnjih 960 FPS-ova
  • super spori video izgleda fantastično, uspoređen je s profesionalnom opremom od 150.000 USD!
  • ultra stabilni video OIS + AIS, izgleda jako dobro, no i konkurencija je tu dobra
  • 4K Cinematic Time Lapse – fora

  • Studio Light za mobitele (softver), za obradu foto video sadržaja
  • Always On display napokon ima različite dizajne, uključivo analogni sat
  • Smart Gesture control – mahanje rukom
  • AI Auto Rotate – slijedi smjer očiju

Osim Mate 30 obitelj Huawei je prestavio i TV te novi Watch GT2 sat. Uskoro više o svemu…

Objava Huawei Mate 30 Pro uživo pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Sve što trebate znati o Huawei Mate 30 Pro

$
0
0

Huawei Mate 30 Pro i Mate 30 imaju što pokazati, i sasvim je sigurno da konkurencija od danas ne spava mirno. Ili spava, jer Trump i njegova zabrana im donose još koji mjesec mira. Lako je moguće da se Mate 30 obitelj neće pojaviti na europskom tržištu.

No Mate 30 Pro je dobra pokazna vježba što Huawei može. Prije samo dvije i pol godine, u vrijeme P10 mobitela Huawei je gledao u leđa konkurenciji po kvaliteti kamere, ekrana, performansi pa i trajanja baterije. Sjećam se kad sam došao na prezentaciju sa S8+ i usporedio ga s novim P10, Huawei je imao samo jednu prednost – cijenu.

Danas, Mate 30 Pro prednjači u svim navedenim kategorijama. Ako negdje i neće biti najbolji – ekran, vjerojatno je bolji na Note 10+ – tu osvaja inovacijama.

Zakrivljeni ekran s virtualnim tipkama mogao bi biti pogodak u sridu, a uz to i izgleda izvrsno.

Danas je čak i Porsche Design inačica, koja je cca 2x skuplja od Mate 30 Pro, dobar izbor za šminkere. Jer, dok je prošlih godina to bio samo atraktivan mobitel daleko previsoke cijene, danas je i atraktivan i najbolji na svijetu.

Pa ako vam se sviđa i imate cca 2000 eura za mobitel, go for it.

Jel Mate 30 RS Porsche Design vrijedi toliko? Naravno da ne, sve to imate i u upola jeftinijem Mate 30 Pro. Jel bih ga želio imati? O, da…

No dosta filozofiranja, krenimo od osnova, tehnikalija

Huawei Mate 30 Pro specifikacija i cijena

  • Ekran: 6.53″ OLED, Horizon Display, DCI-P3 boje, HDR10, 88 stupnjeva zakrivljenost, virtualne tipke na bokovima, 94% omjer ekrana i površine, Gorilla Glass 6 staklo, 409 ppi
  • Čipset: HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm EUV), Octa-core (2x 2.86 GHz Cortex-A76 + 2x 2.09 GHz Cortex-A76 + 4x 1.86 GHz Cortex-A55)
  • GPU: Mali-G76 MP16
  • Memorija: 8 GB LPDDR4x RAM / 256 GB UFS 3.0 za pohranu
  • Kamere:
    • glavna 40 MP SuperSensing, 1/1.7″, RYYB, F1.6 27 mm, OIS + EIS, PDAF/Laser AF (ista kao na P30 Pro)
    • ultra širokokutna: SuperSensing Cine Camera 40 MP,  1/1.53″ RGGB, F1.8, 18 mm, PDAF
    • 3x zum 8 MP, 1/4″, F2.4, 80 mm, 1/4″, OIS, PDAF
    • ToF 3D kamera (senzor)
  • selfie kamera: 32 MP, f/2.0, Pixel Bining + 3D ToF senzor
  • Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth v5.0, A2DP, LE, aptX, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
  • Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 4500 mAh, 40 W brzo punjenje + 27 W reverzibilno bežično punjenje
  • Platforma: Android 10 + EMUI 10
  • Sim kartica: Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
  • Ostalo: prepoznavanje lica (IC 3D kamera), OLED ekran radi kao zvučnik, optički čitač otiska prsta u zaslonu, IP68, upravljanje gestama bez dodira mobitela
  • Cijena: 1060 eura (Kina)

Kućište

Kućište Huawei Mate 30 Pro mobitela ima IP68 certifikat vodootpornosti (1.5 metara uron, do pola sata) donosi neke zanimljive novitete.

  • stražnja površina s prijelazom mat na glatko staklo – izgleda jako dobro
  • 88 stupnjeva zakrivljeni bokovi s virtualnim tipkama
  • okrugli otok s kamerama podsjeća na prave fotoaparate
  • vegan leather edition – umjetna koža na stražnjoj površini
  • notch, minimalni bezeli
  • rekordni omjer površine i ekrana, 94%

Huawei se potrudio, Mate 30 Pro je inovativan po pitanju kućišta. Super zakrivljeni ekran (Horizon Display) nije ovdje radi estetike – a izgleda fantastično, kad gledate mobitel s prednje strane uopće se ne vide bočni bezeli – nego donosi i dodatnu funkcionalnost.

Poput HTC U12+ mobitela na bokovima Mate 30 Pro mobitela su virtualne tipke koje mijenjaju glasnoću, okidaju kameru ili pak služe kao dodatne tipke za igranje (poput R1 i L1 tipki na PS4 kontroleru). Tu je važno da Mate 30 Pro pruža dobar feedback, trebat će to isprobati.

Estetski, bilo bi bolje da nema notcha. No i ovako Mate 30 Pro je jedan od najatraktivnijih mobitela današnjice.

Stražnja strana je čista, sa simetričnim okruglim otokom za kameru. Čista suprotnost ružnjikavom trokutastom rasporedu na iPhoneu 11 Pro, na kojem još uz to – pazite sad – kamere dodatno strše iznad otoka za kamere :-). No svakom svoje, izgled je stvar ukusa…

Ekran

Neobičan! Osim očiglednog – 88 stupnjeva zakrivljenih bokova – Huawei je za novi Mate 30 Pro smanjio rezoluciju na FullHD+ sa QHD+ rezolucije Mate 20 Pro modela. Koji je uz to i manji, pa je sada gustoća piksela dosta niža (409 ppi vs 538 ppi),

No koliko se to vidi u praksi? Malo ili nimalo, a uz to pomaže autonomiji baterije. S druge strane, radije bih gledao QHD ekran.

Istini za volju, Mate 20 X 5G ima fantastičan ekran (7.2″, FullHD+) koji je bolji od onoga na P30 Pro, pa ne sumnjam u kvalitetu slike na Mate 30 Pro.

Zanimljiv je omjer ekrana od 18.4 : 9, no to je zato jer se ekran prelijeva na bokove. Huawei Mate 30 Pro je vrlo uzak, samo 73 mm, bit će ga ugodno držati u ruci.

Performanse

Huawei Mate 30 Pro po performansama prednjači zahvaljujući Kirinu 990, 7 nm EUV čipsetu koji je i brži i štedljiviji od Exynosa 9825 i Snapdragona 855.

Ovoga puta, po prvi puta to vrijedi i za grafiku a ako kupite 5G inačicu mobitela dobit ćete i prvi integrirani 5G modem na svijetu.

To je važno zbog bolje brzine rada i štedljivosti; sljedeće godine će svi flagship čipseti dolaziti s integriranim 5G modemom, no za sada ga ima samo Kirin 990.

Veliki adut je i AI podsustav, temeljen na DaVinci arhitekturi s dvije velike i više malih jezgri. Brojke? cca 3X je snažniji od konkurencije.

To je ogromna razlika, koja omogućava ISP-u lijepe stvari i na području videa i fotografije. Šlag na kraju je i sustav hlađenja – heat pumpa s grafenskim filmom, bolje ne postoji…

Kamere

Huawei Mate 30 Pro je pretplaćen na pobjede u budućim usporednim testovima kamera, iako su glasine bile ponešto drugačije.

Osobno, očekivao sam da će senzor glavne kamere biti veći nego na P30 Pro, no on je isti. Baš kao i optika; radi se o super velikom 1/1.7″ RYYB senzoru iza F1.6 stabilizirane optike (OIS).

Hoće li dakle kvaliteta fotografija biti ista, dakle rekordno dobra kao i na P30 Pro? Neće, bit će bolja zbog novijeg čipseta i naprednijeg čipa za obradu fotografija (ISP) koji je potpomognut umjetnom inteligencijom.

No glavna novost je ultra širokokutna kamera, koja je dobila još veći 1/1.53″ senzor sa širim omjerom stranica (3:2, umjesto klasičnog 4:3).

S ovim senzorom, ultra širokokutna kamera uopće neće imati konkurenciju, Mate 30 Pro će raditi daleko bolje široke fotografije i video.

Noćni mod rada, real time obrada videa s ToF senzorom (pogledajte donji video!), daleko najbolja oštrina i detalji, izvrstan HDR+ (image stacking)…

Vide se sada može snimati i u 4K@60 FPS-a (napokon!) a tu je i jedinstveni, 8x sporiji od do sada najsporijih videa 7860 FPS video!

A što je sa zum kamerom? Ona je korak unazad u odnosu na P30 Pro, koji ima 5x optiku. Mate 30 Pro ima 3x optiku, hibridno to lijepo radi do 5X i realno, to je sasvim OK.

Štoviše, često mi se događa da je 5x optika prejaka kod P30 Pro, pa se odmičem unazad. OK, mogu smanjiti zum i na mobitelu, ali tada donekle pada kvaliteta fotografije.

No nedostajat će mi 50x zum s P30 Pro, kojeg često koristim kad nešto ne vidim dobro u daljini, kao dalekozor :-).

Baterija

Velika je čak 4500 mAh, ima 40 W brzo punjenje i čak 18 W snažno bežično punjenje.

S obzirom da je Kirin 990 štedljiviji od Kirina 980, očekujem u najmanju ruku istu ako ne i bolju autonomiju od P30 Pro. Koja je rekordna u flagship klasi, odvrti u pravilu 7 sati SOT-a (upaljenog ekrana).

Softver – nema Googlea!

Huawei je na Mate 30 Pro je silom prilika stavio vlastiti shop s aplikacijama App Gallery, umjesto Google Playa. Mobitel ne dolazi s Googleovim aplikacijama, no one se mogu sideloadati.

To nije rješenje koje se sviđa Huaweiu i prosječnom korisniku u zapadnim zemljama (u Kini ionako nema Google servisa, zabranjeni su).

Zbog toga Huawei još nije objavio kada stiže Mate 30 Pro. Teoretski, ako se ne riješi problem s Trumpovim zabranama, moguće je da uopće neće stići u Europu.

A to bi bila šteta: ostali bismo uskraćeni za najinovativniji i najbolji Android mobitel današnjice. Huawei je napravio izvrstan posao s Mate 30 Pro, no hoćete li ga moći kupiti ili ne ovisi o razvoju trgovinskomg rata SAD – Kina

Objava Sve što trebate znati o Huawei Mate 30 Pro pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Zvučni dvoboj Mate 20 X 5G vs Note 10+

$
0
0

LG baš ne zvuči dobro, niti Huawei P30 Pro – kad slušate muziku, s mobitelom na stolu, u oba slučaja čujete samo donji zvučnik. Jer, OLED ekran više prenosi vibracije na kosti vašeg lica, nego što stvara zvučne valove.

Prevedeno: mobitel s OLED ekranima umjesto gornjeg zvučnika zvuče lošije od modela s dva stereo zvučnika.

Ili ne? Samsung Galaxy Note 10+ misli drugačije. Na gornjem okviru je vidljiva rupca, koja je “zvučnik”, no vjerojatnije je samo rupica za uzimanje zraka OLED zvučnika, koji se više kreće od konkurenata.

Valjda. Nisam siguran. No znam da me upravo zvuk najviše iznenadio na Note 10+, jer poučen iskustvom drugih konkurenata sa raspjevanim OLED ekranom nisam mnogo očekivao.

Zapravo jesam, bio sam uvjeren da će zvuk biti lošiji od stereo zvučnika S10+ modela.

I pogriješio sam. Note 10 zvuči genijalno! Naravno, morao sam ga usporediti s Mate 20 X 5G: koji ima bolji zvuk? Pogledajte video:

Samsung Galaxy Note 10+ iam bolji bas od Huawei Mate 20 X 5G mobitela i to se lijepo čuje.

Za razliku od drugih Samsunga, kod slušanja iole zahtjevnije muzike valja isključiti Dolby Atmos (koji je ovdje po defaultu upaljen (za razliku od S10 obitelji) jer se visoki znaju malo pogubiti.

S druge strane, imamo Mate 20 X 5G koji ima definiranije visoke tonove, nešto čišće vokale ali i primjetno slabiji bas.

Kod muzike, ovisi od pjesme do pjesme: negdje mi je bolji Note 10+, negdje preferiram Mate 20 X 5G. No isti onaj Dolby Atmos koji zna pokvariti pjesmu, jako dobro radi u filmovima: gledanje bilo čega je sjajno iskustvo na Note 10+ mobitelu.

Na Huawei Mate 20 X 5G Dolby Atmos je po defaultu na automatici, mobitel sam bira postavke za film ili muziku. Razlika je primjetna, npr. ako puštate Youtube muziku preko browsera neće je “skužiti” i ništa od DA poboljšanja, ista pjesma bolje zvuči preko Youtube aplikacije.

Koji je pobjednik? Ne mogu se odlučiti. Na gornjem videu Note 10+ zvuči čujno bolje, no dio zasluge za to snosi mikrofon P30 Pro s kojim je snimano.

U konačnici, svodi se na ovo: Mate 20 X je ugodniji za dulje slušanje muzike, Note 10+ ima atraktivniji zvuk ali na kraće staze. Za filmove su oba izvrsna, a osobno blagu prednost dajem Noteu. Nadam se da je Note 10+ vijesnik proljeća, te da će uskoro i drugi brendovi ovako dobro zvučati s OLED ekranom umjesto zvučnika…

Objava Zvučni dvoboj Mate 20 X 5G vs Note 10+ pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.


HT podebljao tarifu Neograničena, posebno u Magenta 1

$
0
0

Neograničeni internet zasigurno pruža bezbroj mogućnosti za istraživanje, komunikaciju, dijeljenje i stvaranje novih iskustava.

Pristup neograničenim mogućnostima koje tehnologija pruža nužan je kako bi se svi, bez iznimke, osjećali sigurno i kako ne bi zaostajali za svijetom koji se neprestano mijenja.

Upravo je iz tog razloga Hrvatski Telekom emotivnom marketinškom kampanjom pod nazivom „Ljubav nema granica, ne bi trebao imati ni internet“ pokazao koliko pristup najnovijim tehnologijama i neograničenoj komunikaciji ima utjecaj na poboljšanje kvalitete života svih pripadnika društvene zajednice.

Zato je Hrvatski Telekom uveo nove pogodnosti za sve ljubitelje neograničene komunikacije putem najbržeg interneta, na najboljoj mreži.

Neograničena tarifa sada donosi neograničene mogućnosti svim članovima kućanstva unutar Magente 1 – uključivanjem svake nove Neograničene tarife, iznos pojedine se smanjuje za deset kuna.

Tako će jedna Neograničena u Magenti 1 i dalje iznositi 199 kuna, ukoliko se u kućanstvu nalaze dvije Neograničene tarife, svaka će iznositi 189 kuna, a za tri iste tarife korisnik će izdvojiti po 179 kuna.

Neograničena će i dalje sadržavati pogodnost korištenja interneta bez ograničenja podatkovnog prometa, neograničene pozive i SMS-ove unutar HT mreže te 5000 minuta prema drugim mrežama.

Uz izvrsne pogodnosti same tarife, Hrvatski Telekom je za sve korisnike Neograničene tarife u obitelji Magente 1 pripremio i izvrsnu ponudu pametnih uređaja.

Uz svako produljenje ugovora na Neograničenoj i kupovinu Samsung Galaxy S10+ mobilnog uređaja, dolazi i sat Samsung Galaxy Watch 42 LTE na poklon. Ukoliko se pak ovi korisnici odluče na kupovinu Samsung Galaxy S10 ili S10e uređaja, dobivaju i Samsung Galaxy A10 potpuno besplatno.

Ovom kombinacijom najnovijih pogodnosti u Magenti 1, atraktivnim pametnim uređajima po najpovoljnijim cijenama i kampanjom „Ljubav nema granica, ne bi trebao imati ni Internet“ Hrvatski je Telekom obilježio Međunarodni dan znakovnih jezika i Međunarodni tjedan gluhih.

Više informacija o ovoj ponudi potražite na linku.

Objava HT podebljao tarifu Neograničena, posebno u Magenta 1 pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Samsung je upravo nadogradio S10(+) na Note 10(+) standard

$
0
0

Sad kad se malo stišala prašina oko Note 10 i Note 10+ mobitela, koji su zaista izvrsni, Samsung je pretvorio cijelu S10 obitelj u – Note 10:-). Ne sjećam se kad je to zadnji puta bilo tako.

Doslovno sve nove mogućnosti kamere s Note 10+ su sada dostupne i na S10 obitelji.

Prisjetimo se, radi se o hardverski identičnim kamerama (Note 10+ ima i ToF) koje će dobiti i nešto bolju kvalitetu slike.

Selfie kamera na S10, S10e i S10+ dobiva Night mode, Live focus video, Link za Windowse, DeX za spajanje na monitor te čak i AR Doodle.

Novost je i video editor (dohvatljiv je u Galeriji) pomoću kojeg možete lijepo editirati videe, s prijelazima, na samom mobitelu.

Što je onda ostalo Noteu? S-Pen olovčica naravno, noviji procesor i brza UFS 3.0 memorija. Je li to dovoljno da opravda razliku u cijeni? Na to ćete sami morati odgovoriti.

Bilo kako bilo, ovo je lijepa nadogradnja za vlasnike desetke.

Ako se prisjetimo njenog softvera po izlasku, Samsung ju je lijepo nadogradio. Noćni mod primjerice, je od patetičnog automatskog dogurao do današnjeg koji je respektabilan i sasvim usporediv s konkurencijom.

Objava Samsung je upravo nadogradio S10(+) na Note 10(+) standard pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Xiaomi predstavio Ultra Premium mobitel Mi Mix Alpha sa 108 MP kamerom

$
0
0

Xiaomi je neosporni pionir bezeless mobitela. Sjetimo se prvog Mi Mixa, s potpuno keramičkim kućištem. To je ultra premium klasa, pored koje su tadašnji flagshipi izgledali blijedo, jeftino i zastarjelo.

S druge strane, Xiaomi je ugradio LCD ekran i osrednju kameru – šteta.

Mi Mix je oduvijek bio Xiaomiev pravi flagship, gdje se u manjoj ili većoj mjeri upotrebljavala keramika. To je i sada slučaj, traka oko kamera je keramička, okvir je titanijumski (nevidljiv, unutar mobitela…) a tu je i safirno staklo.

To su najelitniji, najskuplji i najbolji materijali današnjice koji se mogu koristiti kod izrade mobitela. Sve ostalo je, osim super uskih 2.15 mm okvira gore i dolje, fini OLED ekran.

Doslovno je omotan oko mobitela, što do sada nismo vidjeli – osim na nekim konceptnim renderima. Dakle da, Xiaomi je ponovno uspio šokirati javnost.

Cijena je paprena, 2815 dolara. Stiže u 12. mjesecu, ali u ograničenim količinama – Mi Mix Alpha definitivno nije za svakoga.

No ako ste naumili izdvojiti 20.000 kn za mobitel, znajte da je Mi Mix Alpha prikladno opremljen. Velik je, cijeli je premazan oleofobnim premazom (jer, ekran) i bit će mega klizav u ruci. Maskica? Kako i gdje, molim vas lijepo :-)?

Glavna zvijezda specifikacija jest 108 MP senzor, koji je službeno predstavljen prije koji mjesec. Rekordno veliki 1/1.33″ senzor na mobitelu, ikada. Kako radi? Vidjet ćemo.

Prvi testovi mobitela sa Samsungovim 64 MP senzorom daju iznenađujuće loše rezultate, sa i bez Pixel Bininga. OK, uz savršene svjetlosne uvjete nude finu oštrinu (iako ne kako bi ste očekivali od 64 MP) no u svim drugim slučajevima zapravo je lošiji od 12 MP senzora, posebno u low light uvjetima.

No ovaj 108 MP senzor je znatno bolji. Uz Pixel Binning veličina piksela mu je 1.6 mikrona, uz poboljšani HDR i low light, kažu u službenom PR-u.

Sve druge specifikacije su top, u samom vrhu današnjeg hardvera. Tu je Snapdragon 855+, 5G modem, 12 GB RAM-a, 512 GB UFS 3.0 memorije, 4050 mAh baterija, brzo 40W punjenje te još dvije kamere – 12 MP zum kamera i 20 MP širokokutna.

Rupa ili motorizirana selfie kamera? Ne, okrenete mobitel, gledate se u ekranu i radite selfie sa 108 MP kamerom, ili 20 MP širokokutnom.

Čisto usporedbe radi, glavni senzor je 389% veći od popularnog Sonyevog s 48 MP, i smješten je iza F1.7 objektiva koji je optički stabiliziran u četiri osi. Nakon Pixel Bininga dobivamo 1.6 mikronske piksele, što znači da će low light zaista biti OK. I to u 27 MP :-=

Senzor blizine? Ultrazvučni je, ispod ekrana. Čitač otiska prstiju je također ispod ekrana, a zvuk dolazi iz OLED ekrana. Tako je Xiaomi elegantno izbjegao rupice, notcheve ili skočne kamere.

Xiaomi Mi Mix Alpha je najskuplji, najekskluzivniji i najatraktivniji mobitel današnjice. Koliko je dobar? Uz malo sreće, saznat ćemo kad stigne na test. Dosadašnja iskustva s ograničenim brojem komada Mi Mix serije to daju naslutiti – bit će ih dovoljno, ako ništa drugo jer nema višednevnog pečenja potpuno keramičkog unibody kućišta…

Objava Xiaomi predstavio Ultra Premium mobitel Mi Mix Alpha sa 108 MP kamerom pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Xiaomi Mi 9 Pro izaziva najbolje

$
0
0

U sjeni revolucionarnog Mi Mix Alpha, Xiaomi je predstavio svoj pravi flagship – Mi 9 Pro, koji adresira neke uočene nedostatke – inače jako dobrog – Mi 9 mobitela.

Tako je baterija znatno povećana, s 3300 mAh na lijepih 4000 mAh, a punjenje je superbrzo – 45 W, uz bežično punjenje od 30 W te reverzibilno bežično punjenje snage 10 W.

S obzirom da Mi 9 ima iznenađujuće dobru autonomiju s obzirom na kapacitet baterije, od Mi 9 Pro će tu sigurno biti osjetno bolji.

Novi je i čipset, overclockirani Snapdragon 855+ u kombinaciji s do 12 GB RAM-a, za munjevite performanse.

Ekran je isti kao i na Mi 9, dakle vrlo dobar OLED dijagonale 6.39″ s ugrađenim čitačem otiska prstiju i malim waterdrop usjekom za kameru. Xiaomi tvrdi da je kalibriran i da ima vrlo precizne boje.

Xiaomi Mi 9 Pro ima poboljšano hlađenje čipseta toplinskom pumpom s pet slojeva grafita. Xiaomi se hvali da je to najefikasnije hlađenje na svijetu.

Sustav kamera je isti, ali je ISP bolji pa će i fotografije biti bolje. Xiaomi Mi 9 Pro i dalje ima tri kamere. Nažalost, glavna je i dalje bez OIS-a.

  • 48 MP, f/1.8, 27 mm, 1/2″, 0.8 µm, PDAF, Laser AF
  • 12 MP, f/2.2, 54 mm (2x zum), 1/3.6″, 1.0µm, PDAF, Laser AF
  • 16 MP, f/2.2, 13 mm (ultrawide), 1/3.0″, 1.0µm, PDAF, Laser AF

Xiaomi je dodao AI ultra-wide fotografije, moon mod,  i AI Skyscaping postavke kamere.

Kamera može snimati u 4K@60 FPS-a (što može još samo nekoliko mobitela na svijetu) a poboljšan je i zvučnik, koji je dobio najveću komoru za zvuk na bilo kojem Xiaomi mobitelu ikada.

Dodatno, Xiaomi je značajno poboljšao haptički feedback zahvaljujući novom linearnom motoru, ali samo za 5G model.

Baterija se jako brzo puni. Bežičnim punjačem za samo 69 minuta, a uz pomoć priloženog žičanog snage 45 W punjenje traje 48 minuta!

Cijene u Kini su redom:

  • 8GB+128GB: 3,699 yuan ($520)
  • 8GB+256GB: 3,799 yuan ($535)
  • 12GB+256GB: 4,099 yuan ($575)
  • 12GB+512GB: 4,299 yuan ($605)

Dakle, i dalje vrlo konkurentne. Pohvalno, s obzirom na brojna poboljšanja koje je napravio Xiaomi.

Objava Xiaomi Mi 9 Pro izaziva najbolje pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

DxOMark ocijenio Huawei Mate 30 Pro

$
0
0

DxOMark je nedavno proširio testove na night mode i širokokutnu kameru. To je i dalje cijenjeni, ali i kontroverzni website koji se bavi testiranjima isprva fotoaparata, a u zadnjih nekoliko godina i kamera na mobitelima.

Je li DxOMark relevantan? Osobno, mislim da nije, evo zašto. Najsvježiji primjer: Ako pogledamo ocjene širokokutne kamere Huawei Mate 30 Pro mobitela (34), dok je na Samsungu 42.

Ne znam što reći na to; Samsung nema autofokus, ima mutnije slike od P30 Pro a posebno od Mate 30 Pro, koji je dobio ogroman senzor upravo na širokokutnoj kameri.

Uostalom, sami pogledajte njihove fotografije: jasno se vidi značajno bolja razina detalja na Mate 30 Pro. I to bez fotografiranja u visokoj rezoluciji… Samsungova prednost? Hvata širi kut…

Ok, vratimo se Mate 30 Pro mobitelu. S ocjenom za fotografije od 131 bodova, znatno je bolji od svih konkurenata, pa i od P30 Pro od kojeg je naslijedio glavnu kameru.

No ona je sada potpomognuta Kirinom 990, sa znatno sposobnijim čipom za obradu fotografija, pa je rezultat i bolja razina detalja i niža razina šuma, u svim uvjetima, od sve konkrencije uključivo P30 Pro.

Sasvim očekivano, Mate 30 Pro je i najbolji u low light uvjetima.

Mate 30 Pro briljira i na bokeh fotografijama. To je jedini mobitel koji je u stanju točno simulirati zamućenje pozadine, bez grešaka koje nalazimo, u većoj ili manjoj mjeri, na svim drugim mobitelima. To vrijed i iza video bokeh!

Zaključak: najbolja kamera

Ukupni rezultat DXOMARK kamere za fotoaparat Huawei Mate 30 Pro od 121 postavlja impresivno novo mjerilo za performanse fotoaparata na pametnim telefonima i uređaj je koji treba pobijediti u drugoj polovici 2019.

Novi Mate ne pokazuje nikakve stvarne slabosti u odjelu za fotoaparate i donosi dobro još uvijek kvaliteta slike i videozapisa u većini situacija. Kvaliteta fotografije vrlo je dobra bez obzira na uvjete, ali je omjer oštrine teksture i šuma zaista izvanredan, s izvrsnim prikazom detalja u gotovo svim uvjetima uz zadržavanje šuma na niskim razinama.

Razmjerno usko vidno polje širokokutne kamere podložno je kritici, ali širokokutna kamera pruža dobru kvalitetu slike. Štoviše, Mate 30 Pro jedan je od najboljih za bokeh i zumiranje.

Huawei Mate 30 Pro ne može uhvatiti mjesto prvo za Video iz Samsung Galaxy Note 10+ 5G, ali bez obzira na to njegov video je među najboljima koje smo vidjeli, što olakšava preporuku za sve korisnike koji žele najbolju moguća kvaliteta slike na njihovom pametnom telefonu i spremni su to i platiti.

Foto pro

  • Visoka razina detalja u većini ispitnih uvjeta
  • Precizna ekspozicija u većini situacija
  • Dobro kontroliran šum
  • Točna procjena dubine u bokeh načinu rada
  • Dobri detalji pri zumiranju na bliskom i srednjem dometu
  • Dobra ekspozicija i balans bijele boje u načinima bljeskalice i automatskog bljeskalice

Video pro

  • Točna ekspozicija u većini uvjeta
  • Dobro kontroliran šum i dobri detalji u zatvorenom i pri jakom svjetlu
  • Žive i ugodne boje
  • Brzo, precizno i ponovljivo automatsko fokusiranje
  • Učinkovita stabilizacija

Fotografije kontra

  • U nekim uvjetima ravnoteže bijele boje
  • Neki alias u svim uvjetima
  • Povremene nestabilnosti fokusa i detalja prilikom zumiranja
  • Razmjerno usko vidno polje širokokutne kamere
  • Snažna ekspozicija i varijacije fokusa u načinu bljeskalice

Video nedostaci

  • Neke teksture u zatvorenom i pri slabom svjetlu
  • Jaki šum pri slabom svjetlu
  • Ponekad neprecizne boje pri slabom svjetlu
  • Neke nestabilnosti ravnoteže bijele boje na otvorenom

DxOMark je potvrdio što sam i očekivao: Huawei Mate 30 Pro nastavlja tradiciju započetu s P20 Pro. Od njega naovamo imaju mobitele s najboljim kamerama na tržištu. Konkurencija će se morati probuditi i za sljedeću godinu (ovu su, ponovno, izgubili) ponuditi veće senzore u svojim flagship mobitelima. Ili će se nastaviti dominacija Huaweia…

izvor

Objava DxOMark ocijenio Huawei Mate 30 Pro pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Viewing all 4237 articles
Browse latest View live