Quantcast
Channel: Mobiteli – Preporucamo.com
Viewing all 4233 articles
Browse latest View live

Evo kad i koji Samsung mobiteli dobivaju Android 10 / OneUI 2.0

$
0
0

Prvo disclaimer: ako su dolje navedeni mobiteli / datumi točni, to ne znači da će i vaš Samsung mobitel dobiti nadogradnju u isto vrijeme.

Dodatno: kad i stigne nadogradnja u Hrvatsku – bit će sigurno vijest o tome – to opet ne znači da će je odmah dobiti i vaš mobitel. To vrijedi za sve brendove, ne samo za Samsung.

Novi OS prvo dobivaju open market mobiteli, tek onda oni kopljeni kod operatera – jer imaju dodatan softver kojeg treba testirati, pa u pravilu kasne nadogradnje.

Koliko? Ponekad tjedan ili dva, ali moguće je i dulje – osobno sam prošle godine čekao mjesec i pola (!) da mi stigne Pie, nakon što su prvi HR mobiteli počeli dobivati nadogradnje.

Ok, nakon što je ovo gore rečeno – a morat ću izgleda svaku ovakvu vijest s time započeti, jer su pitanja o nadogradnjama itekako učestala 🙂 – pogledajmo kada će koji izraelski Samsung dobiti nadogradnju na Android 10 s OneUI 2.0 sučeljem

  • Travanj 2020 — Galaxy A7 2018
  • Travanj 2020 — Galaxy A9 2018
  • Travanj2020 — Galaxy S9
  • Travanj 2020 — Galaxy S9+
  • Lipanj 2020 — Galaxy J6
  • Srpanj 2020 — Galaxy J6+
  • Srpanj 2020 — Galaxy J8
  • Siječanj 2020 — Galaxy Note 9
  • Rujan 2020 — Galaxy Tab A 10.5
  • Srpanj 2020 — Galaxy Tab S4 10.5
  • Svibanj 2020 — Galaxy A10
  • Svibanj 2020 — Galaxy A10s
  • Svibanj 2020 — Galaxy A20
  • Lipanj 2020 — Galaxy A20s
  • January 2020 — Galaxy A30
  • Svibanj 2020 — Galaxy A30s
  • Travanj 2020 — Galaxy A50
  • Travanj 2020 — Galaxy A70
  • Ožujak 2020 — Galaxy A80
  • Siječanj 2020 — Galaxy S10e
  • Siječanj 2020 — Galaxy S10
  • Siječanj 2020 — Galaxy S10+
  • Siječanj 2020 — Galaxy Note 10
  • Siječanj 2020 — Galaxy Note 10+
  • Kolovoz 2020 — Galaxy Tab A8 (2019)
  • Kolovoz 2020 — Galaxy Tab A 10.1 (2019)
  • Lipanj 2020 — Galaxy Tab S5e
  • Travanj 2020 — Galaxy Tab S6

Objava Evo kad i koji Samsung mobiteli dobivaju Android 10 / OneUI 2.0 pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.


EMUI10 je stigao, evo pet cool stvari koje donosi

$
0
0

Ljudska intuicija zapravo je zanimljiva stvar. Jeste li se ikada našli u situaciji u kojoj osjećate da nešto nije kako treba? Prema definiciji, intuicija je instinktivna sklonost, odnosno osjećaj koji imate vezano uz određenu situaciju ili ponašanje. Ona je nesvjestan dio Vašeg mozga.

U svijetu pametnih telefona i UI/UX dizajna (korisničko sučelje/korisničko iskustvo), intuitivnost je nužna. Otkad je industrija napravila pomak s fizičkih tipkovnica prema ekranima na dodir, sučelja telefona u potpunosti su se promijenila.

Prošli su dani linearnih izbornika u kojima su korisnici morali birati stavke s popisa individualno, jednu po jednu. Danas korisnici vrše takve radnje dodirivanjem ekrana. Ali, ne reagira svaki element ekrana na podražaj.

UI dizajneri zaduženi su za suptilno navođenje prema elementima koje treba dodirnuti kako bi korisnici intuitivno znali upravljati korisničkim sučeljem.

Cjelokupni dizajn

Inženjeri i dizajneri Huaweijevog EMUI tima sedam su godina neumorno radili kako bi korisnicima omogućili najbolje iskustvo na Huawei uređajima.

Od jednostavne estetike EMUI 3.0 do dizajna inspiriranog prirodom kod EMUI-ja 9.0, tim je neprekidno prerađivao sučelje u potrazi za intuitivnim iskustvom.

Za najnoviji EMUI 10, tim je otišao korak dalje i predstavio izgled u obliku časopisa za bolju prezentaciju različitih elemenata korisničkog sučelja kako bi čitanje bilo olakšano.

Naime, u novom dizajnu naslovi su uvećani, a raspored rešetki omogućava više bjeline između pojedinih ikona i objekata. Te dvije stavke zajedno čine ugodnije korisničko iskustvo.

U OS je nadodana nova paleta boja. Inspirirana radom slavnog talijanskog umjetnika Giorgija Morandija, nova, elegantna tema je blaga te pruža bolji kontrast između različitih UI elemenata. Te su boje u središtu pažnje kod zadanih aplikacija uključujući Kontakte, Bilješke i Savjete.

Huawei je otišao nekoliko koraka dalje kako bi suptilno poboljšao intuitivnost korisničkog sučelja. Pogledajmo neke od značajki.

Obavijesti

Kod EMUI-ja 9 u traci obavijesti korisnici mogu očistiti individualne obavijesti potezom prsta ulijevo ili udesno. Ideja je da se ubrza i olakša upravljanje obavijestima.

No, korisnici na taj način mogu i pogriješiti, odnosno ukloniti važnu obavijest. EMUI tim je, vezano uz taj problem, odlučio dodati jednostavnu barijeru.

Kako biste uklonili obavijest na EMUI 10, korisnici moraju povući prstom ulijevo te potvrditi micanje obavijesti pritiskom na ikonu kante za smeće.

Na taj način se korisnicima omogućava da razmisle o radnji, ali se također standardizira upravljački mehanizam centra za obavijesti kako bi bio dosljedan ostatku OS-a, pružajući intuitivnije iskustvo.

Osvježenje dizajna ikona

EMUI 10 donosi nove ikone u obliku strelica u pojedinim aplikacijama poput Kalendara i Email-a. Nove su ikone zamjena za gornju lijevu ikonu izbornika s tri linije.

Primjerice, u E-mail aplikaciji ikona je postavljena pored “Dolazne pošte”. Prema postavkama, strelice su postavljene prema gore, što ukazuje na spuštajući izbornik.

Pritiskom na strelicu, izbornik se proširuje, a strelica je okrenuta prema dolje kako bi odražavala promjenu statusa.

To korisniku možda izgleda trivijalno, no iz perspektive UI dizajna, uklanjanje ikone s tri crte štedi mjesto na zaslonu dopuštajući prikaz korisnih informacija na izraženiji način – pritom osiguravajući sučelju da ostaje dosljedno i intuitivno.

Kamera

Huawei se odmaknuo od skeuomorfnog dizajna kako bi preradio aplikaciju kamere. Uz raspon vizualnih elemenata koji reagiraju na podražaje bolje no ikad prije, aplikacija sada dolazi uz nove zvučne efekte koji podsjećaju na prave filmske kamere.

Kao i ranije, dizajn je usmjeren na korisničko iskustvo. U odnosu na svog prethodnika, nova aplikacija korisničkog sučelja spaja trake za uvećanje i klizanje u jedan integrirani klizač. Koriste se i veći fontovi slova što doprinosi boljoj jasnoći.

Sve navedene promjene napravljene su kako bi korisnici točno znali koje tipke moraju pritisnuti da bi izvršili radnje koje su namjeravali.

Postavke i prečaci

Tijekom godina, pametni telefoni razvili su se u vrstu univerzalnog alata koji rabimo svakodnevno. Ali, nemamo potrebu uvijek koristiti sve značajke svaki dan.

Zbog toga su osmišljene “Brze postavke”. Iako su “Postavke” prerađene i kategorizirane radi bolje organizacije, “Brze postavke” predstavljaju raspon najčešće korištenih značajki prijelaza i prečaca na mjesto kojem se može brzo pristupiti.

Ta prilagodljiva ploča postavki dostupna je povlačenjem prema dolje iz gornjeg desnog kuta početnog zaslona. Kod EMUI 9 korisničkog sučelja ove postavke nalazile su se u gornjoj polovici zaslona što je otežavalo upravljanje uređajem jednom rukom, pogotovo za one koji su imali velike pametne telefone ili manje ruke.

EMUI 10 to optimizira spuštajući poziciju izbornika i dopuštajući “Brzim postavkama” da zauzmu više mjesta na zaslonu. Mala promjena – no ovaj potez uvelike poboljšava pristup tim prečacima.

Univerzalni tamni način rada

Već nekoliko godina tamni način rada jedna je od najtraženijih značajki. Kao odgovor na te zahtjeve, Huaweijev laboratorij za dizajn usmjeren prema korisniku proveo je testiranje o učinkovitosti čitanja i subjektivnom iskustvu u četiri uvjeta dnevnog svjetla.

Ti testovi provedeni su u svrhu određivanja najboljeg mogućeg raspona kontrasta boja za tekstove i ikone te olakšano čitanje.

Koristeći rezultate istraživanja, EMUI 10 je postigao optimalni kontrast između teksta u prvom planu i tamne pozadine. Vizualna percepcija osvjetljenja i zasićenja za istu boju bitno se razlikuje u svijetloj i tamnoj pozadini. Huawei je također optimizirao boju EMUI teksta i ikona sustava kako bi se osigurala dosljednost, vrhunska ugodnost i čitljivost u tamnom i svijetlom načinu rada.

Ovo su samo neka od poboljšanja koja je EMUI 10 predstavio za još bolje, konzistentnije i, ono najvažnije, intuitivnije korisničko iskustvo.

Objava EMUI10 je stigao, evo pet cool stvari koje donosi pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Znate li tko proizvodi najsigurnije Android mobitele?

$
0
0

Zasebna particija koja je softverski, ali i hardverski zaštićena od neželjenih pogleda čak i u slučaju gubitka mobitela – zvuči dobro, zar ne? Još da je na svim modelima pojedinog proizvođača, bilo bi još bolje.

To postoji. Isprva, samo na enterprise rješenjima i flaghip mobitelima, no danas Samsung Knox dolazi u praktično svim njihovim modelima. Potpuno besplatno, ako aplikacija nije predinstalirana možete je sami skinuti s Googole Playa.

Kako znate da će raditi na vašem Samsung mobitelu? Jednostavno: ako je vidite radit će, ako vaš mobitel nema Knox nećete je moći instalirati / vidjeti na Google Playu.

Iskreno, nije mi jasno zašto Samsung malo više marketinga ne usmjeri na Knox, posebno sad kad je sigurnost cjenjenija nego ikada.

Ako me sjećanje ne vara jedno vrijeme su ga reklamirali (Samsung S5) i od tada je tišina, iako je to meni jedna od najboljih stvari na Samsungovim mobitelima.

Jer, Android ne kriptira sve podatke po defaultu poput iOS-a pa je Samsung Knox najbolje rješenje ako želite da vaši podaci ostanu vaši.

O čemu se radi? Samsung Knox već godinama (od S3) zadovoljava najstrože enterprise uvjete sigurnosti, gdje dobivate i softver za daljinsko upravljanje mobitelima (IT administracija).

To je postignuto višeslojnom zaštitom podataka na zasebno kreiranoj particiji. Kombinacija hardvera i softvera štiti vaše podatke bez obzira što se dogodi s vašim mobitelom.

Vi s time de facto dobivate dva mobitela, sa zasebnim aplikacijama, računima za mail, Whatsapp, Facebook, galerijom… Što vidite dok ste na jednoj particiji ne vidite na drugoj.

Primjerice, ako fotografirate kamerom nešto u zaštioćenoj particiji, ta fotografija ide u zaštićenu galeriju i neće biti vidljiva dok ste u drugom računu (nezaštićenom).

Samsung Knox je idealno rješenje za sve korisnike koji ne žele nositi dva mobitela (privatni i službeni).

Pojedina rješenja omogućavaju i daljinsko brisanje podataka s ukradenog mobitela za još višu razinu sigurnosti.

To znači da velike tvrtke traže određeni nivo sigurnosti podataka, bez kojeg ne dozovljavaju svojim korisnicima da koriste mobitele, posebno ako s njima upravljaju osjetljivim podacima.

Knox sigurnosna platforma nije ograničena na mobitele, koriste je i tableti te pametni satovi (Od Gear S3 naovamo) a njene mogućnosti rastu svakom generacijom.

Kako biste imali što detaljniju sliku sigurnosne platforme Knox, valja naglasiti i povjerenje vladinih agencija i stručnjaka koji su ovoj platformi za sigurnost operativnih sustava dodijelili ocjenu izvrstan u 27 od 30 kategorija.

Vlade Finske, Francuske, Kazahstana, Nizozemske, Španjolske, Velika Britanije i Sjedinjenih Država su certificirale Samsung Knox.

To znači da organizacije poput američkog ministarstva obrane vjeruju da je Knox dovoljno siguran za upotrebu njihovi zaposlenika. Ako je Knox dovoljno dobar za američko ministarstvo obrane, prilično je vjerojatno da će biti dovoljno dobar i da zaštiti vaše fotografije s ljetovanja, mailove ili dopisivanje koje ne smiju vidjeti pogrešne oči :-).

Ne sjećate se korisničkog imena i lozinke?

Samsung ima još sigurnosnih trikova u rukavu. Korištenje većeg broja aplikacija obično podrazumijeva i pamćenje većeg broja korisničkih imena i lozinki.

Budući da smo svakodnevno izloženi raznim informacijama, ne čudi kako nas pamćenje ponekad ne služi onako kao bismo to htjeli.

Zato je tu Samsung Pass, koji inovativnom tehnologijom biometrijske provjere autentičnosti omogućuje lak i siguran pristup svim aplikacijama, bez pamćenja brojnih korisničkih imena i lozinka.

Bez obzira na to koliko imate otvorenih korisničkih računa, Samsung će pamtiti za vas sve što je potrebno.

Osim sigurnosti, Samsung Pass je i lijep doprinos komforu korištenja, na to se lako naviknuti.

Ako pak izgubite uređaj ili vam ga netko ukrade, zaboravite na paniku. Inovativnom tehnologijom koja uključuje prepoznavanje lica i ultrazvučni otisak prsta svi podaci spremljeni u uređaju ostaju na sigurnom.

Uslugom Pronađi moj mobitel omogućeno je lociranje uređaja, kopiranje i brisanje podataka te blokiranje usluge Samsung Pay.

Također, Sigurna mapa će omogućiti dodatnu zaštitu posebno šifriranim prostorom za pohranu svih vrijednih podataka, poput dragih fotografija, bitnih telefonskih brojeva ili novčanika.

Htjeli ne htjeli, pametni telefoni su postali neizostavan dio našeg života, i to se neće mijenjati…

Ako preferirate Android kao operativni sustav i cijenite / trebate sigurnost, Samsung je prvi na kojeg trebate pomisliti jer veliku pozornost posvećuje zaštiti od svih neovlaštenih, nenamjernih ili namjernih pristupa podacima. Glede sigurnosti Samsung je korak iznad drugih Android brendova.

Objava Znate li tko proizvodi najsigurnije Android mobitele? pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Oho, krenule su prednarudžbe za Samsung Galaxy Fold!

$
0
0

Samsungov sklopivi Fold je vrlo impresivan komad hardvera koji mobitel pretvara u tablet i obrnuto. Problemi s osjetljivim ekranom su djelomično riješeni doradom kućišta, no naravno i dalje će trebati nježno postupati s ovim uređajem.

Iako je bila neslužbeno rečeno da ga neće biti, sada je postao dostupan i u Hrvatskoj za 15.500 kn, što je zapravo vrlo dobra cijena s obzirom na najave. Hej, pa toliko košta nabrijani iPhone :-).

Detalji slijede u PR objavi.

Samsung Galaxy Fold, inovacija iz potpuno nove mobilne kategorije uređaja, u sljedećim će tjednima biti dostupan i korisnicima u Hrvatskoj.

Ovaj jedinstveni preklopni pametni telefon moguće je naručiti već danas, a prodaja započinje 20. prosinca.

Uređaj dolazi u crnoj boji, a bit će dostupan u Samsung experience storeu u Zagrebu i Splitu te kod operatera.

S ciljem da pruži novu vrstu mobilnog uređaja i nezaboravno korisničko iskustvo, od novog dizajna i materijala do svestranog fotoaparata i izvrsnih performansi, Galaxy Fold objedinio je omiljene značajke korisnika pametnih telefona i tableta.

Prvi na svijetu ima 7,3-inčni Infinity Flex zaslon koji se preklapa u kompaktan uređaj s pokrovnim zaslonom te nudi nove mogućnosti multitaskinga, gledanja videozapisa, igranja igara i raznih drugih opcija koje će upotpuniti ovo jedinstveno korisničko iskustvo.

Također, kad je zatvoren, omogućuje jednostavan pristup zaslonu pa ga korisnici mogu jednom rukom izvući iz džepa kako bi nekoga nazvali, poslali poruku ili ažurirali obavijesti na društvenim mrežama. 

Osim što nudi jednostavnu prenosivost i veći zaslon, ovaj inovativni preklopni uređaj transformira način snimanja, dijeljenja i uređivanja sadržaja.

Kad je zatvoren, moguće je snimiti brzi videozapis, a zatim jednostavno otvoriti uređaj i gledati ga na većem zaslonu.

Pomoću App Continuity značajke, videozapis neprimjetno prelazi s početnog zaslona na glavni zaslon, dok Multi-Active Window opcija omogućuje pokretanje više aplikacija istovremeno i učinkovito obavljanje više zadataka – uređivanje snimaka, pregledavanje fotogalerija, čitanje e-pošte.

Galalxy Fold koristi punu snagu nove generacije povezivanja za streaming i preuzimanje videozapisa visoke rezolucije te pokretanje grafički zahtjevnih igara, a njegovi korisnici mogu u potpunosti iskoristiti 4G mogućnosti.

Ovaj pametni uređaj dolazi s ekskluzivnim pristupom specijaliziranim uslugama za korisnike, uključujući pristup Samsungovim stručnjacima i centru za podršku online ili putem telefona. 

Preporučena maloprodajna cijena Galaxy Fold uređaja je 15.500 kuna, a bit će dostupan samo u crnoj boji.

Pametni uređaj moći će se kupiti u Samsung experience storeu u Zagrebu i Splitu te kod operatera.

Objava Oho, krenule su prednarudžbe za Samsung Galaxy Fold! pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Blagdanska ponuda za posjetitelje Huawei servisnog centra

$
0
0

Huaweijev servisni centar osmislio je posebne pogodnosti u razdoblju od 2. prosinca do 12. siječnja kako bi svojim korisnicima zahvalio na vjernosti.

Za korisnike koji posjete Huaweijev servisni centar Insignum osigurane su brojne posebne ponude, poput besplatnog produženja jamstva za 90 dana, besplatne zaštitne folije zaslona, popusta od 20 % na dijelove (matične ploče i zasloni) za vanjamstveni popravak te razni pokloni.

Razbijeni zasloni i zamjene pokvarenih matičnih ploča danas su najčešći problemi s kojima se servisni centri suočavaju, a kako bi doskočili ovom problemu, u Huawei servisnom centru Insignum odlučili su kako će ponuditi 20 % sniženja na cijenu dijelova vanjamstvenih popravaka (matičnih ploča i zaslona).

Također, kako se problem s razbijenim zaslonom ne bi ponovio, preporuča se korištenje zaštitne folije, a svakog petka i subote u Huawei servisnom centru Insignum posjetitelji ostvaruju pravo na besplatnu foliju i postavljanje.

Korisnici koji od 2. prosinca 2019. do 12. siječnja 2020. posjete HUAWEI servisni centar Insignum d.o.o. radi jamstvenog popravka njihovog Huawei uređaja i prilože valjani Huawei ID, mogu ostvariti pogodnost besplatnog produženja jamstva za 90 dana.

Blagdansko vrijeme rezervirano je za provođenje s najmilijima, a kraj godine idealno je vrijeme za darivanje onih do kojih nam je najviše stalo.

Zato se Huawei odlučio korisnicima koji u periodu od 20. do 24. ili 27. do 31. prosinca ostvare popravak u servisnom centru, uručiti prigodan poklon.

Osim u Zagrebu, korisnici mogu ostvariti posebne blagdanske pogodnosti i u novootvorenom Insignum servisnom centru u Splitu.

Objava Blagdanska ponuda za posjetitelje Huawei servisnog centra pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Qualcomm Snapdragon 865: integrirani 5G modem, 3D Sonic Max čitač

$
0
0

Qualcomm je danas otkrio sve detalje novog Snapdragon 865 čipseta koji će pogoniti većinu flagship mobitela za 2020. godinu.

Revolucija u performansama? Nema je, ali tu je očekivanih 20 – 25% više svega, AI podsustav je dvostruko brži od SD855, dok GPU obećava “desktop grade” performanse

Qualcomm Snapdragon 865 koristi najnovije Cortex-A77 CPU jezgre, koje su vrlo brze i navodno štedljivije od prethodnih Cortex-A76 jezgri.

Ako se prisjetimo predstavljanja Kirina 990, koji koristi starije Cortex-A76, rečeno je da novije A-77 troše više struje od obećanog, pa su stoga odlučili ugraditi A-76. Bit će stoga zanimljivo vidjeti kako radi SD865 sa A-77 jezgrama.

Prvi testovi su vani, GeekBench 4 je na inženjerskom uzorku odvrtio sljedeće:

Jako lijepi rezultat, rekordan u Android svijetu. Čisto za usporedbu, Snapdragon 855+ odvrti oko 3600 / 11300, a Kirin 990 3800 / 11900 dok je Kirin 990 5G nešto brži, vrti oko 3850 / 12600.

GPU će donijeti “desktop grade” performanse, kažu. Vidjet ćemo.

No osobno, najviše me raduju najavljene 2x snažnije AI performanse pete generacije Qualcomm AI Enginea. Tu je i novi, potpuno integrirani 5G Snapdragon X55 Modem-RF System modema brzine do 7.5 Gbps.

Exynos 990 ima zasebni modem, što je lošije rješenje – sporije, i troši više struje.

Snapdragon 865 podržava DDR5, UFS 3.0, 144 Hz ekrane te do 200 MP kamere – izvrsno, ali nije iznenađenje.

Sasvim sigurno je poboljšan i ISP, sada je to Qualcomm Spectra 480 čip za obradu fotografija i videa.

Snapdragon 865 će snimati i 8K video a veliki je napredak napravljen i na ultrazvučnom čitaču otiska prstiju u ekranu, koji se sada naziva 3D Sonic Max.

Ultrazvučna tehnologija je pomalo razočarala u 2019, no izgleda da će u 2020. pokazati zašto je naprednija i bolja od optičke. 3D Sonic Max čitač ima znatno veću površinu za prepoznavanje prsta i podržava otvaranje s dva otiska prsta istovremeno. Uz to je i brži i precizniji od današnjih UZV čitača na S10 i Note 10 obitelji.

Kad se podvuče crta, imamo se čemu radovati – ali nažalost, ne u Samsung mobitelima koji tradicionalno za EU dolaze s Exynos čipsetom (990), koji je – barem na papiru – nešto lošije rješenje od Snapdragona 865.

izvor

Objava Qualcomm Snapdragon 865: integrirani 5G modem, 3D Sonic Max čitač pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Huawei Nova 6 ima Kirin 990 i najbolju selfie kameru na svijetu

$
0
0

Huawei je danas predstavio Nova 6 obitelj, s tri modela Nova 6 SE, Nova 6 i Nova 6 5G.

Ulazni model ima manji ekran, slabije kamere Kirin 810 čipset, dok su Huawei Nova 6 i Nova 6 5G opremljeni najboljim čipsetom današnjice za Androide Kirinom 990 te prema DxOMarku najboljom selfie kamerom.

Ništa lošija nije niti glavna kamera, sa Sony IMX600 senzorom iz P30 Pro / Mate 30 Pro!

Ako vam donje specifikacije zvuče poznato, u pravu ste – Huawei Nova 6 i Honor V30 su blizanci, zapravo identični uređaji.

Koji bi mogli biti daleko najzanimljivija kupovina u višoj srednjoj klasi.

Realno, do flagship klase im nedostaje vodootpornost, bežično punjenje i prije svega OLED ekran, ali je cijena gotovo upola niža.

Osim izvrsne selfie kamere, Huawei Nova 6 ima i jako dobru stražnju kameru sa Sony IMX600 senzorom i RYYB filterom. Da, da, isti senzor imaju i P30 Pro i Mate 30 Pro, dva najbolja foto mobitela današnjice.

Sony IMX600 je veličine 1/1.7″, s 40 MP ali umjesto RGGB filtra boja (crvena, zelena, plava) koristi se RYYB (crvena, žuta, žuta, plava).

Zašto? Zbog boljeg hvatanja svjetla, ovaj senzor je čak 40% osjetljiviji od prethodnika.

Kakve će slike raditi? Nije teško pogodirti, postav kamera je isti kao i na P30 (non pro), dakle tek nijansu lošije od P30 Pro (koji ima bolju optiku), ili moćda čak i ne, zbog Kirina 990 koji ima moćniji ISP u odnosu na Kirin 980.

U svakom slučaju: srednja cjenovna klasa Huaweia je upravo dobila punokrvne flagship kamere, kojima će mnogi flagship mobiteli gledati u leđa…

Kuićište je premium izrade, s 3D četverostrano zakrivljenim staklom dostupnim u četiri različitih boja.

HUAWEI NOVA 6 5G

  • Zaslon: 6,57″, FullHD+, IPS
  • Procesor: Kirin 990 + Balong 5000
  • RAM / pohrana: 8 GB RAM + 128 / 256 GB
  • Stražnja kamera: 40 MP Sony IMX600 RYYB filter (f / 1.8) + 8 MP ultraširoki kut (f / 2.4) + 8 MP telefoto kamera (f / 2.4) s 3x zumom i laserskim fokusom
  • Prednja kamera: 32 MP selfie (f / 2.2) + 8 MP ultra širokokutni od 105 stupnjeva (f / 2.2)
  • Baterija: 4200 mAh (brzo punjenje 40 W)
  • Softver: EMUI 10 (Android 10)
  • Dimenzije: 162.7 x 75.8 x 8.98 mm (212 g)
  • Ostalo: bočni čitač otiska prstiju

HUAWEI NOVA 6 (4G)

  • Zaslon: 6,57″, FullHD+, IPS
  • Procesor: Kirin 990
  • RAM / pohrana: 8 GB RAM + 128 GB
  • Stražnja kamera: 40 MP Sony IMX600 RYYB filter (f / 1.8) + 8 MP ultraširoki kut (f / 2.4) + 8 MP telefoto kamera (f / 2.4) s 3x zumom i laserskim fokusom
  • Prednja kamera: 32MP selfie (f / 2.2) + 8MP ultra širokokutni od 105 stupnjeva (f / 2.2)
  • Baterija: 4100 mAh (brzo punjenje 40 W)
  • Softver: EMUI 10 (Android 10)
  • Dimenzije: 162.6 x 75.7 x 8.56 mm (197 g)
  • Ostalo: bočni čitač otiska prstiju

HUAWEI NOVA 6 SE

  • Zaslon: 6,4″ FullHD+, IPS
  • Procesor: Kirin 810
  • RAM / pohrana: 8 GB RAM + 128 GB
  • Stražnja kamera: 48 MP Glavna kamera (f / 1.8) + 8 MP Ultra širok kut (f / 2.4) + 2 MP Makro + 2 MP dubinska kamera
  • Prednja kamera: 16MP (f / 2.0)
  • Baterija: 4200 mAh (brzo punjenje 40 W)
  • Softver: EMUI 10 (Android 10)
  • Dimenzije: 159.2 x 76.3 x 8.7 mm (183 g)
  • Ostalo: bočni čitač otiska prstiju

Cijene Huawei Nova 6 mobitela? U Kini nisu mjerodavne za EU tržište, ali su redom:

  • Huawei Nova 6 5G  8GB RAM + 128GB 486 EUR
  • Huawei Nova 6 5G 8 GB RAM + 2568 GB 536 EUR
  • Huawei Nova 6 (4G) 8 GB RAM + 128 GB 409 EUR
  • Huawei Nova 6 SE 8 GB RAM + 128 GB 281 EUR

Ovo su izvrsne cijene za ovako napredan mobitel. Za sada se još ne zna kad će Huawei Nova 6 stići na EU tržište.

Objava Huawei Nova 6 ima Kirin 990 i najbolju selfie kameru na svijetu pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Samsung Fold 2: 108 MP kamera za 1000 dolara

$
0
0

Samsung Galaxy Fold je jako zgodan tablet / mobitel / pokazna vježba, no nije baš jeftin i realno, malo je korisnika koji žele stalno raditi na mobitelu veličine tableta.

No nasljednik ili sudružnik, Fold 2, je nešto sasvim drugo.

Prema glasinama mogao bi se pojaviti već u veljači 2020., s clamshell dizajnom koji je nekad bio jako popularan (sjećate li se prekrasnih Samsunga A100, A300…?) i koji je jako dobro primljen kod Motorole Razr.

Do sada se govorkalo o cijeni od samo 1000 dolara, dakle upola manje od Galaxy Folda, no sad se pojavila glasina o hardveru koja zvuči genijalno: Samsung Galaxy Fold 2 će imati kamere sa Samsunga S11!

Sve znamo da će S11 obitelj imati ludi 108 MP senzor i revolucionarne kamere, no da će Fold 2 biti tako sposoban nije se očekivalo.

Uostalom, pogledajte spomenutu Motorolu Razr – ima kameru kao na mobitelima od 300 dolara, malu bateriju i osrednji čipset.

Ako Samsung uspije ugurati 108 MP kameru u Fold 2, s cijenom koja će biti slična “normalnim” S11 i S11+ sasvim sigurno će imati hit mobitel kojeg će mnogi željeti.

Izgleda da prolazi vrijeme “cigli”, za koju godinu ćemo se smijati današnjim 16 cm velikim mobitelima :-).

Objava Samsung Fold 2: 108 MP kamera za 1000 dolara pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.


Pazi ovo: Samsung je rasprodao Galaxy Fold u prednarudžbi

$
0
0

Svega nekoliko dana nakon što je u Hrvatskoj započela prednarudžba Samsung Galaxy Fold uređaja rasprodane su sve količine ovog najiščekivanijeg pametnog telefona godine.

Zbog iznimnog interesa korisnika tvrtka Samsung Electronics je od utorka, 10. prosinca, osigurala dodatne količine uređaja i omogućila nastavak prednarudžbi.

Prednarudžbe ovog najinovativnijeg Samsung mobilnog uređaja bit će, po osiguravanju novih količina, otvorene sve do 20. prosinca.

Od tog dana započinje njegova prodaja i to u Samsung experience storeu u Zagrebu i Splitu te kod mobilnih operatera. Preporučena maloprodajna cijena Galaxy Fold uređaja je 15.500 kuna, a bit će dostupan u crnoj boji.

Ovako veliki interes za Samsung Galaxy Fold mobilnim uređajem, koji predstavlja vrhunac inovacije i razvoja tehnologije, nije neočekivan uzevši u obzir sve novitete i brojne benefite koje će nuditi svojim budućim vlasnicima. Neke od ključnih inovacija koje donosi Samsung Galaxy Fold su:

1) Preklopivi Infinity Flex zaslon

Zahvaljujući zapanjujućem 7,3-inčnom Dynamic AMOLED zaslonu, Galaxy Fold mijenja način na koji korisnici konzumiraju sadržaj i omogućuje jednostavnu upotrebu i multitasking.

Također, kad je zatvoren, omogućuje jednostavan pristup zaslonu pa ga korisnici mogu jednom rukom izvući iz džepa kako bi nekoga nazvali, poslali poruku ili ažurirali obavijesti na društvenim mrežama.

Ovaj vrhunski uređaj nadilazi ograničenja tradicionalnog pametnog telefona, a istovremeno nudi veći zaslon i jedinstvenu povezivost.

2) Napredna tehnologija za vrhunske fotografije

Stražnji sustav kamera Galaxy Fold uređaja čine kamere od 12 MP i 16 MP, dok dvostruka prednja kamera prepoznaje lica te omogućuje eksperimentiranje zamućivanjem, dubinom polja te bokeh efektima za umjetnički dojam fotografije.

Kada je preklopljen, Galaxy Fold dobro leži u ruci što olakšava kreiranje selfija jednom rukom i to selfie kamerom od 10 MP.

3) Nove mogućnosti multitaskinga

Galaxy Fold prvi integrira hardver i softver u preklopnom uređaju. Ovaj pametni telefon koristi punu snagu nove generacije povezivanja za streaming i preuzimanje videozapisa visoke rezolucije i drugog sadržaja, kao i za pokretanje grafički zahtjevnih igara uz visoku brzinu.

Njegovi korisnici mogu u potpunosti iskoristiti 4G mogućnosti.

4) Snaga za cijeli dan

Osim novog dizajna, svestranog fotoaparata i izvrsnih performansi, nezaboravnom korisničkom iskustvu doprinosi revolucionarna dvostruka baterija od 4380 mAh.

Zahvaljujući pametnom i prilagodljivom načinu rada, ova dvostruka baterija funkcionira poput jedne i štedi energiju osiguravajući tako snagu za cijeli dan.

Kako bi se osiguralo da iskustva na svakom tržištu budu izvanredna kao i sam uređaj, svaki Galaxy Fold dolazi s ekskluzivnim pristupom specijaliziranim uslugama za korisnike, što uključuje pristup Samsungovim stručnjacima i centru za podršku online ili putem telefona.

Objava Pazi ovo: Samsung je rasprodao Galaxy Fold u prednarudžbi pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Prvi render Huaweia P40 Pro s grafenskom baterijom

$
0
0

Huawei zadnje gotovo tri godine čvrsto drži poziciju mobitela s najboljom kamerom na tržištu, pa ne iznenađuje da će Huawei P40 Pro imati fantastični setup kamera uz 7 nm EUV Kirin 990 5G čipset poznat s Mate 30 Pro mobitela.

Ekran će donijeti veliko poboljšanje u odnosu na postojeći P30 Pro, koji ima fini OLED ekran ali neki konkurenti ga nadmašuju.

Novi Huawei P40 Pro će imati 6.5″ QHD OLED Waterfall ekran sa 120 Hz osvježavanjem koji će pridonijeti glatkoći rada i odzivnosti (iako, P30 Pro i Mate 30 Pro su i sada super glatki i odzivni, primjetno bolje rade od većine konkurenata…) a sam mobitel će imati, pazite sad, 98% omjer ekrana i površine.

To je moguće jer se bočni okviri neće vidjeti zbog zakrivljenog ekrana a očito su gornji i donji okviri stanjeni na najmanju moguću mjeru.

Također, iz rendera je vidljivo da će P40 Pro imati klasične tipke za glasnoću (Mate 30 Pro ima samo tipku za paljenje) te (očekivano!) povelike izbočine za kamere.

Specifikacije Huawei P40 Pro

  • 6.5″ 2K HDR OLED Waterfall ekran sa 120 Hz osvježavanjem
  • 98% omjer ekrana i površine
  • Kirin 990 5G čipset
  • Leica Penta Camera 64MP ( Sony IMX686 1/1.7″, OIS) +20MP ultra wide + 12 MP telefoto (periskopska kamera) +makro kamera + ToF
  • Dvije selfie kamere: klasična i širokokutna
  • 5500 mAh grafenska baterija
  • 50W quick charge, 45 minuta traje punjenje

Grafenska baterija kapaciteta 5500 mAh je 70% manja od uobičajenih Litijskih baterija, puni se brže i lakše (uz 50W punjač treba joj samo 45 minuta za punjenje), manje se grije i podnosi veći broj ciklusa punjenja i pražnjenja.

Drugim riječima, trajat će godinama i neće joj primjetno pasti kapacitet nakon samo godinu ili dvije kao današnjim mobitelima nego nakon 6,7 ili 8 godina korištenja. Izvrsno!

Ok, a što je s Google servisima? Huawei P40 Pro će dolaziti s predinstaliranim AOSP Androidom 10, povrh kojeg je izvrstan EMUI 10.

Za kinesko tržište izostanak Google servisa je nebitan jer ih tamo ionako nema (zabranjeni su), dok zapadna tržišta to traže. Ako zabrana potraje, Huawei će lansirati P40 Pro sa vlastitim Huawei Mobile Services i Huawei AppGallery…

Objava Prvi render Huaweia P40 Pro s grafenskom baterijom pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Redmi K30 5G donosi izvrsne specifikacije po super cijeni

$
0
0

Nakon samo šest mjeseci od predstavljanja dobro složenog K20, stiže Redmi K30 4G i Redmi K30 5G. Kao i prethodnici, nude iznimno mnogo za uloženi novac.

Kućišta su im premium, ekran je dobio super glatkih 120 Hz – iako je IPS LCD, na oba modela – dok je procesor novi Snapdragon 765 na 5G modelu, te stariji Snapdragon 730 na Redmi K30 4G.

Redmi K30 5G ima 3D stakleno kućište zakrivljeno na sve četiri strane. Zaštita je Gorilla Glass 5 na prednjoj i stražnjoj strani.

Redmi K30 5G ima 6,67-inčni IPS LCD zaslon omjera stranica 20: 9 rezolucije 1080 x 2400 piksela, koji može prikazati HDR 10 sadržaj. U gornjem desnom kutu ima otvor u obliku pilule, po uzoru na Samsung S10+. Veličina rupe za selfie kameru je samo 4.38 mm.

Naravno, glavni feature je 120 Hz osvježavanje koje donosi primjetnu glatkoću i odzivnost u manje više svemu – od sučelja, preko surfanja do igranja.

U usporedbi s prethodnikom Snapdragonom 730G, novi 7nm Snapdragon 765G obećava 10 posto bolje performanse. Redmi K30 5G dolazi s do 8 GB LPDDR4x RAM-a i s do 256 GB UFS 2.1 memorije, što se može proširiti microSD karticom.

To je prvi telefon Xiaomia koji dolazi s Androidom 10 i MIUI 11 ljuskom. Mi Turbo 2.0 optimizirao je performanse sustava dok Game Turbo 2.0 poboljšava uređaj za igranje.

Stražnja ploča telefona sadrži vertikalno postavljanje četverostruke kamere smješteno unutar sjajnog okruglog uzorka. Malo bezvezno rješenje ako mene pitate, ali ajd :-).

Glavna kamera ima high end Sony IMX686 senzor veličine 1/1.73″ sa 64 megapiksela te relativno tamnom blendom F1.9. Kamera podržava pixel binning 4 – 1.

Druga kamera je ultra široki objektiv od 8 megapiksela s vidnim poljem od 120 stupnjeva, zatim tu je makro objektiv od 5 megapiksela i pomoćni objektiv za dubinu od 2 megapiksela.

Xiaomi kaže da će ova kamera raditi bolje low light fotke od Mi CC9 Pro sa 108 MP.

Naravno, tu su AI scene kamere, Super Night Scene 2.0, filmski mod, profesionalni mod načina, zamućenja pozadine (bokeh), 4K video u 30 FPS-a te usporeni video 1080p pri 120fps.

S prednje strane, Redmi K30 5G ima 20 MP selfie kameru s 2 MP dubinskim senzorom.

Redmi K30 5G napaja se baterija od 4.500 mAh. Uređaj podržava podršku za brzo punjenje od 30 W.

Ostale značajke koje su dostupne na Redmi K30 uključuju dual-SIM podršku, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, dual GPS, IR blaster, NFC, Hi-Res Audio, 1217 super linijski zvučnik sa Smart PA zvučnicima, USB-C, 3,5 mm audio priključak i bočno ugrađeni čitač otiska prsta.

Dimenzije su mu 165.3 x 76.6 x 8.79 mm uz masu od 208 grama.

Redmi K30 ima Snapdragon 730, te makro kameru od 2 MP umjesto 5 MP, te 27 W punjenje. Dakle, nisu velike razlike. Ekrani i sve ostalo su isti na oba Redmi K30 mobitela, koji stižu u prodaju u prvom mjesecu 2020.

Objava Redmi K30 5G donosi izvrsne specifikacije po super cijeni pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Samsung predstavio Galaxy A71 i A51

$
0
0

Samsung je ove godine narastao na bazi vrlo dobrih mobitela srednje i niže srednje klase A serije, gdje je A50 bio (i ostalo) best buy Samsung mobitel.

No on je sada star već gotovo godinu dana, vrijeme je za nove modele (A50s je samo update). Nema sumnje da su Samsung A51 i A71 vrlo dobri mobiteli s fantastičnim ekranima, no konkurencija je snažnija nego ikada.

Što donose dva nova Samsunga A serije za 2020. godinu, Samsung Galaxy A51 i Samsung Galaxy A71?

Odmah upada u oči da su predstavljeni u tekućoj godini za sljedeću, što do sada nije bio slučaj. Dodatno i veliki plus, jest predinstaliran Android 10 s OneUI 2.0 ljuskom – lijepo.

Estetski, Samsung Galaxy A71 i Galaxy A51 su nagovještaj dizajna kojeg će Samsung koristiti u 2020. godini.

Središnja rupa u ekranu za selfie kameru poput one na Note 10 obitelji, četvrtasti otok s po četiri kamere, mali bezeli i veliki ekrani – naravno, ravni Super AMOLED za A klasu, S11 će imati edge ekran.

Vjerojatno najbolji na tržištu, u oba slučaja.

Glasstick – Samsungovo fancy ime za plastiku – se ponovno koristi, i to nije loše ako imate neku vrstu maskice. Ako ne, sjajna plastika poput one na Samsungu S3 (ili ovogodišnjoj A klasi) će se izgrebati u roku odmah.

No plastika je lakša, ne puca i bolji je izbor za mobitel, iako nije premium poput stakla ili sada napuštenog metala. Dakle, obavezna je neka maskica.

Samsung Galaxy A71

  • Zaslon: 6,7″ Full HD + (1080 x2400), Super AMOLED, Infinity-O prikaz
  • Octa Core procesor (dual 2.2GHz + Hexa 1.8GHz) (Snapdragon 730 ili ekvivalentni Exynos)
  • Memorija 6 / 8 GB RAM-a, 128 GB za pohranu + Micro SD utor (do 512 GB)
  • Stražnja kamera: 64 MP, F1.8
  • Dubinska kamera: 5 MP, F2.2
  • Makro kamera: 5 MP, F2.4
  • Ultra široka kamera: 12 MP, F2.2
  • Selfi kamera: 32 MP, F2.2
  • Dimenzije i masa: 163,6 x 76,0 x 7,7 mm, 179 g
  • Baterija 4.500 mAh, 25 W brzo punjenje
  • Otisak prsta u ekranu, prepoznavanje lica
  • Boje: crna / srebrna / plava / ružičasta

Samsung Galaxy A51

  • Zaslon: 6,5″ Full HD + (1080 x2400), Super AMOLED, Infinity-O prikaz
  • Octa Core procesor (quad 2.3 GHz + quad 1.7G Hz)
  • Memorija 4 / 6 / 8 GB RAM-a, 64 / 128 GB za pohranu + Micro SD utor (do 512 GB)
  • Stražnja kamera: 48 MP, F1.8
  • Dubinska kamera: 5 MP, F2.2
  • Makro kamera: 5 MP, F2.4
  • Ultra široka kamera: 12 MP, F2.2
  • Selfi kamera: 32 MP, F2.2
  • Dimenzije i masa: 158.5 x 73.6 x 7.9 mm, 172 g
  • Baterija 4.000 mAh, 15 W brzo punjenje
  • Otisak prsta u ekranu, prepoznavanje lica
  • Boje: crna / srebrna / plava / ružičasta

Ako će cijene biti dobro odmjerne, Samsung A51 i A71 će biti prodajni hitovi. Ovako veliki Super AMOLED ekrani izgledaju jako, jako impresivno u stvarnosti i svakako su glavni mamac za kupovinu.

Tu su i velike baterije, izvrstan softver, solidni čipseti te dobre kamere – bit će to privlačni uređaji, nema sumnje.

izvor

Objava Samsung predstavio Galaxy A71 i A51 pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Službeno: Huawei P40 Pro stiže u ožujku s Android 10 / EMUI 10

$
0
0

Richard Yu, voditelj Huaweijeve konzumne divizije, je danas objavio da će Huawei P40 Pro biti predstavljen krajem ožujka u Parizu.

Nakon toga stiže u sve kanale prodaje, u sve zemlje – dakle neće se ponoviti slučaj s Mate 30 obitelji, koja je u EU stigla na kapaljku. Kod nas ga niti nema, a razlog je izostanak Google servisa.

U međuvremenu Huawei je nadopunio svoju Huawei Mobile Services te App Store, koji će uskoro imati 100 najpopularnijih aplikacija koje koriste naši korisnici.

Richard Yu je otkrio i da će Huawei P40 Pro imati do sada neviđen dizajn, primjetno bolju kvalitetu kamera, bolje performanse i bolju bateriju.

Znamo da će 40 Pro koristiti Kirin 990 čipset te UFS 3.0 flash memoriju, a glasine kažu i da će imati 90 Hz OLED ekran.

To se poklapa s dosadašnjim glasinama, poput najnovije o grafenskoj bateriji na P40 Pro.

Grafenska baterija će donijeti veliki skok u trajanju, kapacitetu, brzini punjenja baterije i dugotrajnosti –  grafenske baterije su mnogo izdržljivije od litij ionskih.

Objava Službeno: Huawei P40 Pro stiže u ožujku s Android 10 / EMUI 10 pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Najbolji mobiteli 2019

$
0
0

Najbolji mobitel je i stvar ukusa. Da, neke stvari su egzaktno mjerljive, no da se samo njih držimo dovoljna bi nam bila tablica s tehničkim specifikacijama kod odabira. Ona pomaže, ali znamo da tu ima još mnogo toga za obraditi. Između ostaloga, zato i čitate ovaj portal.

Treba reći da smo ove godine dobili mnogo dobrih uređaja, svježi dizajn, savitljive uređaje i naprednu tehnologiju kamera. Osobno mi je pomalo nevjerojatno da su današnji flagship mobiteli brži od 80% laptopa na tržištu.

Ili nije, jer Intelovi top procesori su i dalje napravljeni u smiješnih 14 nm dok su Kirin 990, Snapdragon 855 i Exynos 9820 proizvedeni s nekoliko generacija naprednijim 7 nm proizvodnim procesom.

Kamere su postale bezobrazno dobre – prodao sam Alpha 6300 jer mi pored P30 Pro ne treba – a savitljivi mobiteli su budućnost. Galaxy Fold je prvi dostupan u Hrvatskoj, no Motorola Razr je izgleda budućnost.

No najveća novost 2019. godine nije hardverska, nego političko – softverska. Huawei je u svibnju dospio na Entity listu, čime se američkim tvrtkama brani da posluju s Huaweijem.

Par odgoda kasnije, 50 milijuna komada manje prodanih Huaweija u 2019., (230 vs 280 predviđenih) Kinezi imaju odgovor: Huawei Mobile Services i AppStore koji će do dolaska P40 serije biti popunjen sa 150 najpopularnijih aplikacija za zapadna tržišta.

Lako je moguće da si je Trump time pucao u nogu i sasvim sigurno, Googleu je dugoročno oteo gomilu novaca. Huawei će postati samodostatan i neće više plaćati Googleu niti cent.

Android? Huawei Mate 30 Pro koristi AOSP verziju Androida 10, koju Amerika nikada neće moći zabraniti Kinezima – jer Android nije Googleov, to je open source proizvod.

Što je s 5G mrežama? Ništa. Huawei ima najbolja i istovremeno najjeftinija rješenja pa američkim pritiscima usprkos nastavljaju dominirati svjetskim 5G tržištem, a tako će ostati i u buduće.

OK, vratimo se na pregled najboljih mobitela. Odabrao sam top pet flagshipa i par mobitela van konkurencije, jer su neusporedivi :-). Ovo je dakle klasa “baš me briga koliko koštaju, želim najbolje” mobitela.

5. OnePlus 7 Pro

Od flagship killera do flagshipa, OnePlus 7 Pro oduševljava superglatkim radom zahvaljujući Snapdragonu 855, čistim i brzim operativnim sustavom te 90 Hz ekranom, uz UFS 3.0, dvostruko bržu memoriju za pohranu.

Tri kamere su isprva razočaravale (bljedunjave fotografije, slab noćni mod, slabija jasnoća fotografija) no par updatea kasnije to je riješeno. Vodootporan je, ali nema certifikat. Ekran je čist – no notch, no nonsense (selfie kamera je skočna) a zvuk – osrednji.

Nema stereo zvučnike niti bežično punjenje a cijena je na razini drugih flagshipa. Tijekom godine su se pojavili isplativiji, ali ne i bolji flagship killeri.

4. Samsung Galaxy S10+

Samsung Galaxy S10+ je i danas respektabilan flagship. Da, Note 10+ je bolji po svemu, ali ne treba svima olovčica i skuplji je. Kamere su im iste, a S10+ se pojavio pola godine ranije, i svidio mi se.

Da, postoje bolje glavne kamere i bolji zum od arhaičnog 2x, ali širokokutna kamera je super, ekran je vrhunski, performanse dobre, baterija također, ima reverzibilno bežično punjenje, IP68 vodootpornost, softver je lijepo dotjeran a zvuk iz zvučnika i slušalica je izvrstan.

Samsung S10+ je uz to i vrlo atraktivan pa skuplja bodove kao dobar višebojac. Nije najbolji, ali je vrlo dobar po svim parametrima. Samsung S10+ je bio moj daily driver od preodera do početka ljeta. I bio sam vrlo zadovoljan…

3. Huawei P30 Pro

Izvrsna glavna kamera, najbolji zum na mobitelu ikada, nakon nadogradnje najbolji softver općenito (EMUI 10), vrhunska fluidnost, najbolje trajanje baterije u flagship klasi, reverzibilno bežično punjenje, IP68 vodootpornost, dobar dizajn – Huawei P30 Pro mnogo toga radi rekordno dobro.

Ekran je vrlo dobar OLED, ali Samsungovi su bolji. Zvuk je osrednji, slušalice su OK a handsfree zvučnik je mono i nije nešto posebno dobar. Huawei P30 Pro je moj daily driver od šestog mjeseca, valjda to nešto govori o njemu :-).

2. Samsung Galaxy Note 10+

Ogroman, vrhunski ekran, super atraktivan dizajn, fantastičan zvuk! (i to iako ima samo jedan donji zvučnik + OLED ekran za gornju slušalicu), vrlo dobre kamere, izvrsna bežična reverzibilna baterija, napokon zaista brzo punjenje na nekom Samsungu, noviji i brži procesor u odnosu na S10 obitelj, UFS 3.0 memorija, 256 GB kao standard – da, Note 10+ je vrhunski Android mobitel.

Čak i bez S-Pena, a tko voli i koristi tu olovčicu niti ne gleda druge mobitele. I tako godinama…

1. Huawei Mate 30 Pro

Iskreno, razmišljao sam da li da Mate 30 Pro uopće stavim na ovu listu. No stigao je na test, očekivano oduševio, pa iako nema Google servise niti ga možete kupiti u Hrvatskoj, ovo je mobitel kojeg bih odabrao za pod bor.

Jer, Mate 30 Pro ima bezobrazno, ali zaista bezobrazno dobre kamere. Glavna nema konkurencije osim po danu, a i tada u pravilu prednjači po razini detalja. Da, širokokutna je preuska za moj ukus – ali je izvrsna. Trostruko optičko uvećanje, 5x hibridno – to je sweet spot za svakodnevno fotografiranje.

Dodajmo tome najbolji i najbrži Android čipset na tržištu Kirin 990, izvrsnu bateriju, izvrstan softver, UFS 3.0, perfektnu glatkoću rada, ekran napokon na razini Samsunga, atraktivan dizajn, napokon 4K@60 FPS video, znatno bolji zvuk od P30 Pro te šlag na tortu – brzo, pouzdano i sigurno 3D skeniranje lica i jasno je, Huawei Mate 30 Pro je dominantan Android mobitel po mnogo parametara.

Van konkurencije

Apple iPhone 11 Pro Max nije više atraktivan, izgleda isto već treću generaciju te i dalje ima najveći zub na tržištu, uključivo i Androide od stotinjak eura :-).

No hardverski, to je vrhunski mobitel po svim parametrima, A13 čipset je zvijer, baterija traje znatno dulje, kamere su poboljšane – ali to je hvatanje priključka, ne više vodstvo. Kućište iPhonea 11 Pro i 11 Pro Max je daleko najbolje od svih mobitela na tržištu.

Ako niste primili iPhone s čeličnim okvirom, koji je teži i značajno čvršći od aluminijskih okvira (svi Android flagship mobiteli) ne znate što je premium osjećaj kvalitete.

U konačnici sve se svodi na iOS zbog kojeg ćete kupiti ovaj mobitel. Ili nećete.

Samsung Galaxy Fold

Stiže na test, pa je stigao i na ovu top listu. Da, bilo je problema s njime pa ga je Samsung povukao preko ljeta na doradu. Da, i dalje to nije savršen preklopni mobitel – ekran je plastičan pa je super osjetljiv, možete ga i noktom zagrebati, sklopljen ima premali vanjski ekran i debeo je na šarkama, otvoren postaje tablet s čudnim kutnim notchem te ima neobičan format ekrana koji ne treba svakome.

Ali, Samsung nije škrtario: Galaxy Fold ima top hardver uključivo kamere i prvi je mobitel sa savitljivim ekranom kojeg možete kupiti u Hrvatskoj. Osim toga, zaista je cool uređaj nedostacima usprkos, morate ga voljeti ako ste iole zaljubljeni u tehniku.

Nekome će Fold stoga biti na prvom mjestu, dok ga drugi neće niti razmatrati kod kupovine (između ostalog, i zbog paprene cijene).

Koji je vaš top mobitel 2019. godine?

Objava Najbolji mobiteli 2019 pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Huawei P40 Pro bez zuba i rupe u ekranu

$
0
0

Huawei će predstaviti P40 Pro i P40 u ožujku, u Parizu. Očekuje nas sve više glasina i procurjelih specifikacija i maskica, koje mnogo govore.

Najnovija lijepo pokazuje da će Huawei P40 Pro imati čisti ekran, zakrivljen na četiri strane, s minimalnim okvirima – zapravo ovo je pravi all screen mobitel – i bez rupe, zuba ili pilule za selfie kameru.

S obzirom na minimalne okvire, lako je moguće da će P40 Pro biti prvi mobitel na svijetu sa selfie kamerom ispod OLED ekrana, koji će imati dijagonalu 6.5″ ili 6.7″.

Druga mogućnost jest skočna selfie kamera, što Huawei koristi na nekim jeftinijim mobitelima.

Druge fotografije silikonske maskice otkrivaju raspored tipki P40 mobitela:

Huawei P40 će imati tipke za podešavanje glasnoće s desne strane. Rupe za zvučnike imaju rešetke i USB Type-C priključak na dnu dok je IR blaster na vrhu. Međutim, nema 3.5 mm audio izlaza :-(.

Vratimo se na Huawei P40 Pro. Imat će četiri stražnje kamere + ToF senzor (kameru, kako ga tko zove).

Raspored kamera Huaweija P40 Pro će biti kao na fotografiji, a u odnosu na P30 Pro razlika jest u većem optičkom zumu (10x umjesto 5x) te makro kameri.

  • glavna kamera: 64 MP Sony IMX686, RYYB filtar
  • širokokutna kamera: 20 MP
  • telefoto 10x optički zum, 12 MP
  • makro kamera
  • 3D ToF kamera

S obzirom da Huawei od P20 Pro radi mobitele s najboljom kamerom na tržištu, primjerice danas je Mate 30 Pro neprikosnoven, za očekivati je da će P40 Pro donijeti još bolju kvalitetu fotografija. Jedva čekam da to isprobam :-).

Objava Huawei P40 Pro bez zuba i rupe u ekranu pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.


Je li ovo Huawei P40 Pro?

$
0
0

Izgleda da glasine o čistom ekranu Huawei P40 Pro nisu bile točne, prema renderima koje je objavio Rodent950 novi Huaweiijev flagship će imati pilulu u ekranu, u lijevom kutu.

Ljepše bi bilo vidjeti čisti, neprekinuti ekran no što je tu je. Zauzvrat, izgleda da će P40 Pro imati QHD OLED ekran umjesto FullHD+. Ili, pojednostavljeno: QHD ima oko 77% više piksela od FullHD rezolucije.

S pilulom ili bez, Huawei P40 Pro će biti pravi ljepotan.

Gradijentna boja, praktično nepostojeći bezeli te ekran blago savinut na sve četiri strane čine P40 Pro itekako prepoznatljivim.

Huawei je napokon napravio jedinstveni dizajn: P30 Pro je aktraktivan, ali s prednje strane sliči cijeloj hrpi drugih mobitela.Modul kamera Huawei P40 Pro mobitela će imati pet objektiva:

  1. glavna kamera, Sony IMX686 senzor sa 64 MP
  2. Širokokutna kamera s 20 MP Cine lens

  3. ToF kamera za precizno 3D mapiranje

  4. 12 MP periskopska kamera s 10x optičkim uvećanjem, do 100x digitalno

  5. Ili telefoto kamera s manje od 10x, ili makro kamera – još nije potvrđeno

Glede 5., nadam se da će to biti kamera s 3x optičkim zumom. 10x je previše za svakodnevnu uporabu, a manji zum od toga će biti niže kvalitete jer će P40 Pro kombinirati glavnu + zum kameru za sva uvećanja manja od 10x.

Makro kamera? Lijepo, ali širokokutna + autofokus tu zadaću odrađuje jako dobro. No vidjet ćemo…

Ostale specifikacije:

  • Kirin 990 5G čipset

  • 6.5″ – 6.7″, 20:9 QHD+ AMOLED ekran s 90Hz osvježenjem

  • Android 10 and EMUI 10.1 + HMS servisi i AppStore

  • Od 8 GB / 12 GB RAM i 128GB UFS 3.0 na više

Huawei P40 Pro će biti predstavljen krajem ožujka u Parizu.

Objava Je li ovo Huawei P40 Pro? pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Huawei prodao više od 12 milijuna Mate 30 (Pro) mobitela

$
0
0

Huawei je Mate 30 Pro predstavio u rujnu, a plan je bio prodati 20 milijuna komada. Iako je prodaja na zapadnim tržištima slaba zbog izostanka Googole servisa pa ga de facto niti ne možete kupiti, prema kineskoj Sina agenciji su prodali respektabilnih 12 milijuna komada.

Prije otprilike mjesec dana objavljeno je da su prodali 7 milijuna mobitela Mate 30 obitelji, što znači da će bez problema doseći i premašiti 20 milijuna komada sveukupno.

Prisjetimo se, Mate 30 ima još 9 mjeseci staža do nasljednika.

Ove prodajne brojke su čak 75% bolje od Mate 20 obitelji, koja se prodavala na svim tržištima i s Google servisima.

Iako nema Google servise, Mate 30 Pro je trenutno najbolji Android mobitel na tržištu.

Titulu najboljeg Mate 30 Pro je zaslužio zbog bezobrazno dobrih kamera, izvrsnog softvera, najboljeg čipseta, glatkog i brzog rada, izvrsnog trajanja baterije, atraktivnog dizajna…

Pogledajte low light galeriju fotografija snimljenih s Huawei Mate 30 Pro:

Prodaja i dalje raste, 5G model je tek mjesec dana dostupan u Kini a mobitel se stidljivo pojavljuje i na zapadnim tržištima.

Inače, Huawei će ove godine prodati 230 milijuna mobitela što ga smješta na drugo mjesto, iza Samsunga a ispred Applea.

Objava Huawei prodao više od 12 milijuna Mate 30 (Pro) mobitela pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Note 10 Lite: Note 9 hardver, ravni ekran, 4500 mAh baterija

$
0
0

Je li ovo dobra ideja? Svakako! Note 10 Lite s ravnim ekranom će pozdraviti hard core fanovi, posebno jer i izgleda jako dobro – sprijeda kao desetka, straga kao S11 / S20, kako li će se već zvati. (S20 vjerojatno).

A iznutra? To je Note 9 s Exynos 9810 čipsetom, 12 MP glavnom kamerom sa svim trikovima (4K@60 FPS video, super slow motion) ali s fiksnim otvorom blende, F1.7 što pak ne mora biti loše, posebno ako ima OIS.

Nisam oduševljen kako radi F1.5/ F2.4 blenda, pa me ne bi iznenadilo da Note 10 Lite radi bolje fotografije od Note 9.

Širokokutna kamera također ima 12 MP s F2.2 objektivom, a tu je i 2x zum s, pogađate, 12 MP senzorom.

Dizajnerski, ovo je vrlo uspjela mješavina Note 10+ mobitela s centralnom selfie kamerom (32 MP) te tankim bezelima, ali s ravnim ekranom.

Veliki 6.7″ Super AMOLED dolazi s 2400 x 1800 rezolucijom, čitačem otiska prstiju i omjerom stranica od 20 : 9, dakle izduljeniji je nego aktualni Samsungovi mobiteli.

Baterija je raskošna: 4500 mAh, a tu je i 3.5 mm audio izlaz, najs!

Straga Note 10 Lite donosi novi dizajnerski smjer, kojeg će koristiti manje više svi Samsungovi mobiteli za 2020. – četvrtasti modul s kamerama. Raduje i gradijentna boja, koja izgleda vrlo atraktivno.

Predinstalirani Android 10 dolazi s One UI 2.0 ljuskom što je očekivano, a S-Pen bi trebao dobiti još više mogućnosti od S-Pena na Note 10+!

Najavljene cijene zvuče jako dobro: 599, odnosno 639 eura za EU tržište.

Objava Note 10 Lite: Note 9 hardver, ravni ekran, 4500 mAh baterija pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Samsung S10 Lite ima revolucionarnu optičku stabilizaciju

$
0
0

Samsungova A klasa je 2016. imala OIS – optičku stabilizaciju – i jedne od najboljih kamera. No od tada su Samsungovci reterirali: nema više premium staklenog kućišta niti optičke stabilizacije na kamerama A klase; OIS je opstao sam na flagshipima (Note 10, S10).

Sada će se to promijeniti, jer S10 Lite mijenja percepciju lite modela općenito, koji su kod svih brendova 2x – 3x jeftiniji modeli, značajno slabijih karakteristika.

Ne i kod Samsunga Galaxy S10 Lite, koji ima Snapdragon 855 (kod nas vjerojatno Exynos 9820), prekrasan 6.7″ Super AMOLED ekran rezolucije 2400 x 1080, 48 MP kameru i najzanimljivije, po prvi puta ikada na ijednom mobitelu bilo koje klase, Super Steady OIS.

Ovu informaciju je objavio OnLeaks koji još spominje i TiltOIS, no više detalja o novoj optičkoj stabilizaciji nema.

Nije teško pretpostaviti o čemu se radi: kvalitetni fotoaparati koriste dvostruku optičku stabilizaciju već dulje vrijeme.

O čemu se radi?

Klasični OIS, optička stabilizacija, titranjem leće u odgovarajućim smjerovima smanjuje sitne drhtaje ruke kod fotografiranja i snimanja videa.

OIS može biti napravljen u više osi, i to je to – za naprednu stabilizaciju treba nam i EIS, tj. digitalna stabilizacija (kod videa), koja danas na mobitelima radi fenomenalno.

EIS tehnologiju je implementirao Samsung na S7 obitelji, i od traa su videi impresivno mirni.

Bolje rješenje je i stabilizacija samog senzora, što najviše koristi Panasonic:

Takva Dual OIS stabilizacija je superiornija klasičnoj stabilizaciji samo na leći.

ako je Samsung napravio sličnu stvar sa Galaxy S10 Lite, nije teško pogoditi da će se ta napredna stabilizacija pojaviti i na S20 obitelji (preimenovani S11), za kojeg već znamo da će imati ogromni 108 MP senzor s 9-1 Pixel Binning tehnologijom.

Ove godine će biti oštra borba za najbolju kameru na mobitelima a pobijednik se zna – kupci :-).

Objava Samsung S10 Lite ima revolucionarnu optičku stabilizaciju pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Procurile specifikacije Xiaomi Mi 10 i da, impresivne su

$
0
0

Xiaomi priprema Mi 10 i Mi 10 Pro, koji će biti zajedno predstavljeni na MWC-u Barcelona krajem veljače. Bit će to flagship mobiteli po upola nižoj cijeni od “pravih” flagshipa A brendova, kao što smo i navikli od Xiaomia.

Specifikacije su im impresivne. Xiaomi Mi 10 će imati 6.5″ OLED s 90 Hz osvježenjem, najnoviji i najbolji procesor današnjice Snapdragon 865, 8 il i12 GB RAM-a, sposobne kamere i 4500 mAh bateriju s brzim punjenjem: 40W žičano, 30W bežično i 10W reverzibilno bežično.

Zanimljivo jest da će slabiji Mi 10 – razlika je samo u kamerama i brzini punjača – imati Sony IMX686 senzor sa 64 MB, kojeg glasine smještaju i u Huawei P40 Pro.

Znamo da će Huawei ciljati na sam vrh po kvaliteti fotografija, pa je prilično sigurno da Mi 10 neće imati isti senzor kao i P40 Pro.

Xiaomi Mi 10 (Pro) specifikacije

  • 6.5″ AMOLED, 90 Hz, FullHD+ rezolucija
  • Qualcomm Snapdragon 865
  • RAM: 8 GB / 12 GB
  • Pohrana: 128 GB / 256 GB / 512 GB (UFS 3.0?)
  • Baterija: 4500 mAh, 40W žičano, 30W bežično i 10W reverzibilno bežično punjenje
  • Mi 10 Pro – 66W žičano, 40W bežično punjenje
  • Kamere: 64 MP Sony IMX686 + 20MP + 12MP + 5MP
  • Mi 10 Pro kamere: 108MP + 48MP + 12MP + 8MP
  • Povezivost: 5G, NFC
  • Cijene: od 490 eura (8 GB / 128 GB) do 580 eura (Mi 10 Proi, 12 GB + 512 GB)

Cijene su upola niže od flagship klase. Dodatno, Xiaomi Mi 10 Pro će imati više od 125 bodova na DxOMarku što znaći da će ravnopravno konkurirati najboljim mobitelima današnjice, ili ih nadmašiti…

Objava Procurile specifikacije Xiaomi Mi 10 i da, impresivne su pojavila se prvi puta na Preporucamo.com.

Viewing all 4233 articles
Browse latest View live